ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE W HISZPANII

Obyczaje

Święto Trzech Króli obchodzone co roku 6 stycznia jest ważniejszym wydarzeniem dla katolickich Hiszpanów niż Boże Narodzenie. Także tradycyjna polska choinka ma tu mniejsze znaczenie. 

W Wigilię można spotkać w ciągu dnia ludzi w czapkach lub strojach Mikołaja na plaży. Rodzinne świętowanie w kanaryjskich domach rozpoczyna się dopiero późnym wieczorem od uroczystej kolacji. Dla wielu Hiszpanów to normalny dzień pracy, a sklepy są czynne do wieczora. Hiszpanie bardziej celebrują następny dzień, czyli Boże Narodzenie. Nie poszczą oni w Wigilię i normalnie jedzą mięso. Podczas wieczerzy wigilijnej czy świątecznego obiadu podawane są: owoce morza, indyk oraz jagnięcina, a rolę opłatka pełni tzw. turron. czyli mieszanka nugatu, składająca się między innymi z miodu, orzechów i migdałów.

Dzieci dostają prezenty dopiero 6 stycznia. Dzień wcześniej na ulicach można spotkać osoby przebrane za Trzech Króli, jeżdżących samochodem i rozdających np. cukierki. Organizowane są też barwne korowody. W Hiszpanii nie obchodzi się Mikołajek 6 grudnia.     

Tutaj bardziej popularna niż przystrojona kolorowymi bombkami, łańcuchami i lampkami choinka jest Szopka Betlejemska. W niej najbardziej popularną postacią jest słynny „El Caganer”. Wikipedia pisze, że „zwykle ukryta jest w kącie, za krzakiem, gdzie się wypróżnia. Powszechnie uważa się, że El Caganer swoimi odchodami użyźnia ziemię, dlatego jest uważany za symbol dobrobytu i powodzenia na następny rok. Ta tradycja jest w pełni akceptowana przez Kościół. Umieszczenie tej postaci w szopce ma przynosić szczęście i radość, niezastosowanie się do tradycji pociąga za sobą nieszczęście.” 

Już mniej więcej od połowy października na ulicach wielu kanaryjskich miast zaczęto wieszać ozdoby świąteczne, które pojawiły się także w domach na archipelagu.

Podczas świąt Bożego Narodzenia w 2021 roku synoptycy z Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) prognozują na Wyspach dobrą pogodę, z lekkim zachmurzeniem, ale z przewagą słońca z temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza. Na północy Teneryfy i w środkowych częściach pozostałych wysp możliwe są niewielkie, przelotne opady deszczu. W Wigilię synoptycy zapowiadają kalimę, czyli ciepły wiatr z Afryki, który przyniesie ze sobą drobny pył znad Sahary.

Foto: nakanarach.pl