PARADY TRZECH KRÓLI

Obyczaje

Kolejny rok z rzędu z powodu pandemii koronawirusa nie wszędzie odbywają się kultywowane od pokoleń tradycyjne parady Trzech Króli. Zrezygnowano z nich m.in. na Gran Canarii i w niektórych gminach na Teneryfie. Barwny korowód można zobaczyć 5 stycznia na Lanzarote. Zgodnie z tradycją w Hiszpanii święto Trzech Króli jest ważniejszym wydarzeniem niż Boże Narodzenie, bo to właśnie co roku dopiero 6 stycznia, a nie w Wigilię (jak w Polsce) dzieci dostają prezenty świąteczne.

Na Wyspach Kanaryjskich minionej doby zanotowano minionej doby 4728 zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowano, że na poziomach alarmowych 3 (Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura) parady Trzech Króli nie odbędą się, aby ludzie nie gromadzili się na ulicach. W zamian za to w wielu miastach zaplanowano przejazdy Trzech Mędrców na samochodzie terenowym. Dzieci nie mogą jednak podchodzić do przebranych postaci oraz nie będą rozdawane cukierki.

Na Gran Canarii z powodu pandemii (gdzie notuje się prawie 1500 zakażeń koronawirusem) nie odbędzie się parada Trzech Króli, a którą postulowali w specjalnej petycji mieszkańcy. Proponowali oni, aby korowód zorganizować na stadionie w Las Palmas – stolicy wyspy, ale władze nie zgodziły się na taką inicjatywę. W zamian za to 5 i 6 stycznia 2022 roku Trzej Królowie przejadą zaplanowaną trasą, aby mogło ją zobaczyć jak najwięcej osób.

Z północy na południe i ze wschodu na zachód, przy zaostrzonych środkach sanitarnych ze względu na poziom alarmu 3 Trzej Królowie będą też podróżować na Teneryfie do różnych miast i dzielnic, aby uniknąć tłumów. Postacie przejadą kabrioletem, aby mieszkańcy mogli obserwować je 5 stycznia z balkonów, okien i dachów. 

Parada Trzech Króli odbędzie się jednak w Arrecife – stolicy Lanzarote, która jest obecnie na poziomie alarmowym 2. Odbędzie się ona 5 stycznia 2022 roku, z pewnymi modyfikacjami spowodowanymi pandemią koronawirusa w stolicy Lanzarote. 

W ten sposób Melchor, Kasper i Baltasar, herold i królewski emisariusz przemaszerują główną aleją stolicy wyspy, w towarzystwie pięciu platform przy muzyczny akompaniamencie. W ten sposób Trzej Mędrcy na swoich wielbłądach zaczną paradować z ratusza w Arrecife na tereny targowe od godz. 18, gdzie wycieczka monarchów zakończy się około godziny 20.

Foto: Auntamiento Arrecife