TANIE PALIWO NA KANARACH?

Aktualności Handel i Urzędy Samochody

W Polsce cena benzyny przekroczyła jesienią 2021 roku 6 zł za litr, a eksperci prognozują, że ma być znacznie drożej. Tymczasem na Wyspach Kanaryjskich zatankowanie pojazdu wzrosło średnio o 16 eurocentów niż na początku roku. Oznacza to, że na archipelagu paliwa na rynkach hurtowych podrożały prawie o 40%.

W połowie listopada cena paliwa na Wyspach Kanaryjskich osiągnęła rekordowe, maksymalne poziomy, które były niespotykane od 20 lat. Od początku 2021 roku zaczęły się stopniowe podwyżki cen paliwa, które gwałtownie wzrosły w listopadzie br. Według wyliczeń ekspertów litr paliwa podrożał prawie o 40%. Każda ze stacji benzynowych ma swobodę ustalania cen. Aktualnie litr kosztuje ok. 1,16 euro za benzynę 95, 1,20 za 98 oktanów i olej napędowy za 1,10 euro (rok temu za 0,79 euro za litr), ale według ekspertów niebawem ceny za litr mogą być wyższe także na poszczególnych stacjach benzynowych w Hiszpanii.

Podwyżki cen benzyny wynikają m.in. z ponad dwukrotnego wzrostu cen baryłki ropy na światowych rynkach. Dodatkowo wpływ na to ma też Komisja Europejska, która przyjęła największą w historii UE reformę klimatyczno-energetyczną. Dyrektywa dotycząca opodatkowania wyrobów energetycznych może drastycznie podbić ceny benzyny i węgla także w Polsce. Według szacunków dziennika Rzeczpospolita cena benzyny w najbliższych latach może wzrosnąć nawet do 8 zł za litr. W Polsce w cenie benzyny Pb95 podatki stanowią ok. 58% ceny detalicznej. Tankując olej napędowy, do budżetu centralnego trafia 53%. Bez tych podatków zarówno za benzynę i olej napędowy polscy kierowcy mogliby płacić ok. 1,85 zł/l.

Z kolei w Hiszpanii w zależności od wyboru stacji benzynowej można zaoszczędzić nawet 21 centów na litrze, w zależności od lokalizacji i wspólnoty autonomicznej. Tarragona jest prowincją o największej różnicy między ceną tradycyjnych i automatycznych stacji benzynowych, z różnicą 21 centów – wynika z raportu Krajowego Stowarzyszenia Stacji Obsługi Automatycznej (Aesae), po przeanalizowaniu tegorocznych cen publikowanych w Geoportalu Ministerstwa Przemian Ekologicznych.

Według raportu główną przyczyną tak dużych różnic cenowych między niektórymi prowincjami jest obecność lub brak konkurencji w stosunku do tradycyjnych stacji benzynowych.

Foto: nakanarach.pl