NIEMCY NIE UZNAJĄ JEDNODAWKOWEJ SZCZEPIONKI

Aktualności Covid-19

Z powodu rosnącej i rekordowej liczby zakażeń koronawirusem w Hiszpanii (średnio ponad 100 tys. wykrytych zachorowań dziennie) wprowadzono znaczne obostrzenia dla turystów wracających m.in. z Wysp Kanaryjskich np. przez Berlin do Polski. Niemcy wprowadziły przepisy, że osoba, która jednorazowo przyjęła preparat Janssen (Johnson & Johnson) od 15 stycznia 2022 roku nie jest uznawana za zaszczepioną – czytamy na polskiej oficjalnej stronie rządowej gov.pl.

Polski rząd informuje też, że w Niemczech w celu uznania za osobę zaszczepioną konieczne jest przyjęcie drugiej dawki (Johnson & Johnson, lub Pfizer lub Moderna).

Dodatkowym obostrzeniem na terenie Niemiec jest skrócenie okresu uznania za ozdrowieńca z 6 do 3 miesięcy po upływie 28 dni po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu (PCR).

Federalne Ministerstwo Zdrowia przypomina, że od 25 grudnia 2021 roku Niemcy uznały Hiszpanię, w tym należące do tego państwa Wyspy Kanaryjskie i Baleary jako kraj wysokiego ryzyka. Także Polska jest uznawana za kraj wysokiego ryzyka minimum do 3 marca 2022 r. – czytamy na stronie gov.pl. Oznacza to nowe obowiązki i obostrzenia dla podróżnych:

  • Formularz lokalizacyjny (kod QR), także dla podróżnych w tranzycie od końca 2021 roku jest obowiązkowy. Można go pobrać pod adresem: https://www.einreiseanmeldung.de/. Podobnie jak w formularzu obowiązującym w Hiszpanii podróżny z Polski musi podać np. początek swojej podróży, a także, czy w ostatnim czasie mieliśmy objawy podobne do Covid-19 lub styczność z osobą zakażoną.
  • Przy wjeździe trzeba okazać negatywny wynik testu lub paszport przyjęcia pełnego szczepienia (jest ważny po upływie 14 dni o przyjęcia ostatniej dawki) lub zaświadczenie o statusie ozdrowieńca. Dotyczy to osób od 6 roku życia.
  • Test antygenowy musi być wykonany maks. 48 godzin wcześniej; jeżeli wjazd odbywa się za pośrednictwem przewoźnika oraz test PCR, RT-LAMP, TMA (do 72 godzin), decydujący jest moment rozpoczęcia przewozu. Kto w ciągu 10 dni przed wjazdem przebywał w rejonie, który w momencie wjazdu jest zaklasyfikowany jako obszar występowania wariantów wirusa, musi przy wjeździe posiadać potwierdzenie wyniku testu PCR. Dowód ten należy okazać do kontroli przewoźnikowi lub na żądanie przy wjeździe policji federalnej lub właściwemu organowi.
  • Kwarantanna jest obecnie obowiązkowa dla osób powracających z terenów wysokiego ryzyka. Z kwarantanny zwolnione są osoby w pełni zaszczepione. Kwarantanny z oczywistych względów nie można nałożyć na osoby będące w tranzycie, czyli takich, które po wyjściu z samolotu niezwłocznie opuszczą terytorium Niemiec – np. najbliższym lotem lub samochodem/pociągiem/autobusem. Podróżni tranzytowi po wjeździe na terytorium Niemiec zobowiązani są do niezwłocznego udania się bezpośrednio do własnego domu lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i przebywania tam na stałe (kwarantanna).
  • W przypadku obszarów wysokiego ryzyka okres kwarantanny wynosi co do zasady 10 dni. Jeśli dowód szczepienia lub potwierdzenie statusu ozdrowieńca podróżny przekaże na stronie https://www.einreiseanmeldung.de, wówczas w momencie przekazania następuje wcześniejsze zakończenie kwarantanny. To samo dotyczy przekazania potwierdzenia wyniku testu, przy czym test może być wykonany najwcześniej pięć dni po wjeździe, co oznacza, że w takim przypadku kwarantanna trwa co najmniej 5 dni. Dla osób poniżej 6 roku życia zakończenie kwarantanny następuje automatycznie z końcem 5 dnia po wjeździe.
  • W przypadku obszarów występowania wariantów wirusa okres kwarantanny trwa co do zasady 14 dni. W takim przypadku nie ma możliwości wcześniejszego zakończenia kwarantanny (nawet dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców).

Źródło: Link do komunikatu Federalnego Ministerstwa Zdrowia w Niemczech:

https://www.bundesgesundheitsministerium.de/fileadmin/Dateien/3_Downloads/C/Coronavirus/Infoblatt/2021/PL_MB.pdf

Link do zasad wjazdowych do Niemiec:

https://www.integrationsbeauftragte.de/ib-de/staatsministerin/corona/co-dzi%C5%9B-musisz-wiedzie%C4%87-o-koronawirusie-polnisch–1876470

Foto: Czytelnik