PASZPORT COVID WAŻNY 270 DNI, KONIEC Z WYRYWKOWYMI TESTAMI!

Covid-19

Komisja Europejska skróciła od 1 lutego 2022 roku ważność certyfikatu Covid na 270 dni od dnia otrzymania ostatniego szczepienia, czyli okresu, którego żadne państwo członkowskie nie może przedłużyć ani skrócić. Z kolei ministrowie spraw europejskich państw UE uzgodnili w Brukseli zniesienie od 1 lutego epidemicznych ograniczeń w podróżach wewnątrz Wspólnoty. 

Portal Business Insider informuje, że ministrowie zgodzili się, że ograniczenia w swobodnym przepływie, takie jak kwarantanna i dodatkowe testy koronawirusowe powinny zakończyć się od 1 lutego 2022 roku dla podróżnych, posiadających ważny unijny cyfrowy certyfikat covidowy. Umożliwia to podróżowanie po całej UE, ale ci, którzy nie otrzymali dawki przypominającej, nie będą mogli jej użyć po upływie terminu. W rzeczywistości aplikacja mobilna używana do weryfikacji automatycznie wykryje, że wygasła.

Problemy w podróżowaniu w dalszym ciągu mają obejmować osoby niezaszczepione. Poszczególne kraje mogą od takich podróżnych wymagać przeprowadzenia testu przed podróżą lub nie później niż 24 godziny po przyjeździe. Z wymogu tego powinni być zwolnieni podróżni przemieszczający się w ramach niezbędnej funkcji lub z powodu określonej konieczności, osoby dojeżdżające do pracy za granicą oraz dzieci poniżej 12 roku życia – pisze portal fly4free.

Także od 1 lutego 2022 roku wszedł w życie przepis skracający ważność paszportu covidowego z 1 roku do 270 dni. Dotyczy to także osób, które zaszczepiły się przed tym terminem i ich certyfikat był ważny dłużej.

Władze Unii Europejskiej argumentują, że te nowe zasady powinny zapewnić, że ograniczenia są oparte na obiektywnych kryteriach i dowodach naukowych. Chociaż w rzeczywistości są one uruchamiane w czasie, gdy kilka krajów (Włochy, Grecja, Irlandia i Portugalia) nałożyło już dodatkowe ograniczenia, takie jak negatywny wynik testu PCR nawet po szczepieniu, co podważa zasadność samego certyfikatu.

Foto: Czytelnik