POWRÓT DO POLSKI I NIEMIEC Z HISZPANII

Aktualności Covid-19

Transfery lotów na niemieckich lotniskach są obecnie klasyfikowane jako wjazdy do kraju. Oznacza to, że osoby, które zmieniają samoloty na lotniskach w Niemczech, muszą również przedstawić dowód szczepienia, powrotu do zdrowia lub test.

Na kanaryjskich lotniskach coraz rzadziej sprawdzane są paszporty covidowe przed wejściem do samolotu lecącego do Niemiec lub Polski. Od 16 marca 2022 roku podróżni latający między Wyspami Kanaryjskimi, a kontynentalną Hiszpanią nie muszą przechodzić kontroli sanitarnej, czyli nie muszą przedstawiać żadnych zaświadczeń o szczepieniu lub negatywnym wyniku testu. Ta zasada nie obejmuje podróżnych przylatujących do Hiszpanii z innych krajów.

W Niemczech osoba, w odniesieniu do której, co najmniej 14 dni przed wjazdem do naszych zachodnich sąsiadów, został wykonany pełny cykl szczepienia tj. podane dwie lub trzy dawki szczepionki preparatem dopuszczonym do użycia w UE nie musi robić testu. Akceptowana jest papierowa oraz elektroniczna forma tzw. europejskiego paszportu covidowego z weryfikowalnym kodem QR, przy czym fotografia papierowej wersji certyfikatu nie jest uznawane. Inne zaświadczenia, poświadczenia (m.in. małe karteczki potwierdzające zaszczepienie) nie są uznawane. Jak już informowaliśmy wcześniej osoba, która jednorazowo przyjęła preparat Janssen (Johnson & Johnson) nie jest uznawana za zaszczepioną.

Federalne Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w przypadku wszystkich wjazdów do Niemiec nadal obowiązuje zasada 3G, tzn. każda osoba, która nie jest zaszczepiona lub nie jest ozdrowieńcem musi okazać negatywny wynik testu. Ten wymóg obowiązuje obecnie nie od 6, a od 12 roku życia.

Podobnie jest z wjazdem z Polski do Niemiec, skąd wielu naszych rodaków np. z Berlina podróżuje m.in. na Wyspy Kanaryjskie. Nasz kraj nie jest obecnie na liście wysokiego ryzyka. Oznacza to, że w tranzycie nie jest konieczna karta lokalizacyjna – kod QR. Wystarczy dowód szczepienia lub ozdrowienia, a przy jego braku negatywny wynik testu na koronawirusa. Od osób niezaszczepionych wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19 wykonanego do 48 godzin przed wjazdem do Niemiec lub do 48 godzin przed planowanym początkiem podróży autobusem, pociągiem, samolotem czy statkiem. Test musi być wykonany jedną z akceptowalnych metod (np. PCR lub szybkie testy antygenowe).

Jednak na lotnisku w Berlinie rzadko kto pyta turystów przylatujących z Wysp Kanaryjskich o szczepienia, testy i ewentualny tranzyt do innego kraju.

Przy wjeździe do Polski z kraju członkowskiego UE lub z kraju należącego do strefy Schengen obowiązuje zasadniczo kwarantanna wynosząca 7 dni, chyba że spełniony jest jeden z poniższych warunków:

– udokumentowanie skutecznego szczepienia przeciwko COVID-19 w postaci cyfrowego certyfikatu szczepień UE lub innego dokumentu w języku polskim lub angielskim potwierdzającego, że szczepienie zostało wykonane szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE

– dokument w języku polskim lub angielskim potwierdzający przebycie choroby COVID-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed przekroczeniem granicy

– negatywny wynik testu na COVID-19, nie starszy niż 48 godzin (test antygenowy lub PCR)

Inne zwolnienia z obowiązku kwarantanny dotyczą dzieci poniżej 12. roku życia, którym towarzyszą opiekunowie zaszczepieni lub posiadający negatywy wynik testu, kierowców zawodowych, personelu transportu towarowego i pasażerskiego itp.

W przypadku podróżnych z krajów trzecich obowiązują następujące przepisy:

Osoby powracające z tych krajów muszą odbyć obowiązkową kwarantannę trwającą 7 dni. Obowiązkowi kwarantanny nie podlegają osoby, które:

– przedstawią przy wjeździe negatywny wynik testu na COVID-19, który został przeprowadzony nie wcześniej niż 24 godziny przed wyjazdem lub w ciągu 3 godzin po przyjeździe

oraz

– przedstawią zaświadczenie w postaci cyfrowego certyfikatu szczepień UE lub innego dokumentu w języku polskim lub angielskim potwierdzające przyjęcie skutecznego szczepienia przeciwko COVID-19 wykonanego szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE, lub test.

Fot. Czytelnik