POGODA NA ŚWIĘTA WIELKANOCNE (AKTUALIZACJA)

Pogoda

Tegoroczne święta wielkanocne zapewne wielu turystów będzie mogło spędzić na plaży. Na Wyspy Kanaryjskie napływają masy ciepłego powietrza i kalima.  

Państwowa Agencja Meteorologiczna Aemet zapowiada na Twitterze, że zanim to jednak nastąpi ten tydzień będzie częściowo z zachmurzonym niebem i lekkim deszczem, zwłaszcza na północnych stokach wysp archipelagu. Ich intensywność będzie słaba. 13 kwietnia prawdopodobieństwo deszczu w Las Palmas de Gran Canaria wynosi 95% w godz. od 00:00 do 12:00, a także 75% od 12:00 do 00:00. W Arrecife jest to tylko 25 i 10% w poszczególnych przedziałach czasowych, podczas gdy w Puerto del Rosario jest to 50 i 35%.

Według prognoz Aemet, archipelag będzie w tych dniach „pod wpływem wysokich ciśnień i klinów antycyklonowych”, co spowoduje stabilną pogodę. Mimo to systemy niskiego ciśnienia (które charakteryzują się tym, że na półkuli północnej wiatr kręci się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i zwykle kojarzy się z burzami, a także wytwarzając silne wiatry) są również spodziewane na północ od Wysp Kanaryjskich – piszą synoptycy.

Z tego powodu zachmurzenie będzie „większe” do połowy czwartku 14 kwietnia. Od drugiej połowy tego dnia niebo będzie się przejaśniać. Według prognoz wiatr umiarkowany osłabnie od piątku.

Od świątecznego weekendu czeka nas wzrost temperatur. Na Gran Canarii możliwe są temperatury powyżej 25-27 stopni w cieniu i sporo słońca.

AKTUALIZACJA 14.04.2022

Meteorolodzy ostrzegają też o wysokich falach dochodzących do 4 metrów, które mogą pojawić się na Gran Canarii i Teneryfie 15 kwietnia 2022 roku.

Na wyspy archipelagu nadciąga też kalima, czyli drobny pył znad Sahary. Państwowa Agencja Meteorologiczna Aemet prognozuje na święta, czyli 16 i 17 kwietnia 2022 roku, że z tego powodu na wyspach archipelagu będzie mgła,

Jednocześnie synoptycy podkreślają, że ​​w sobotę 16 kwietnia prawdopodobieństwo to będzie niewielkie, choć kurz w zawieszeniu może być zauważalny od popołudnia, zwłaszcza na południu wysp. Dodatkowo może to spowodować wzrost temperatur na Teneryfie, Fuerteventurze i Lanzarote do 32 stopni Celsjusza.

Podczas kalimy włądze zalecają ludności unikanie długotrwałego kontaktu z powietrzem zewnętrznym, zamykanie okien i nie podejmowanie wysiłku fizycznego na zewnątrz.

Zawieszony pył przyczynia się do wysuszenia dróg oddechowych i w wielu przypadkach może powodować zaostrzenie stanów lub objawów związanych z chorobami układu oddechowego np. astma, osoby z przewlekłą chorobą obturacyjną (POChP), co może zwiększyć w niektórych przypadkach liczbę wizyt na pogotowiu i hospitalizacji.

Narażenie na to zanieczyszczenie może powodować dyskomfort w klatce piersiowej, kaszel, kołatanie serca, zmęczenie lub zwiększoną podatność na infekcje dróg oddechowych, nawet w ciągu 5 dni.

Foto: nakanarach.pl