MASECZKI W SAMOLOTACH

Aktualności Covid-19

Od 20 kwietnia 2022 w całej Hiszpanii zniesino obowiązek stosowania maseczek w pomieszczeniach. Jednak nadal są one konieczne m.in. podczas podróży transportem publicznym. Tymczasem coraz więcej linii lotniczych pozwala pasażerom na podróżowanie bez maseczki. To oznaka nowych czasów. Jednak nie wszyscy przewoźnicy zdecydowali się na taki krok.

Podczas pandemii maseczki wśród pasażerów w samolotach miały tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Ci ostatni argumentowali to faktem, że zakrywanie ust i nosa nie był konieczne podczas jedzenia i picia (a niektórzy jedli powoli i popijali długo, aby nie stosować się do tego obowiązku). To tak jakby wówczas nie można było zarażać koronawirusem. Dlatego wiele linii lotniczych znosi ten wymóg.

PLL LOT
Jak już informowaliśmy wcześniej na portalu nakanarach.pl. polski narodowy przewoźnik ogłosił na Facebooku, że od 28 marca 2022 (od momentu poluzowania obostrzeń krajowych) noszenie maseczek w czasie lotów nie jest już konieczne, choć nadal jest jedynie zalecane dla bezpieczeństwa własnego i innych pasażerów.

Enter Air
Polska prywatna linia lotnicza, która obsługuje m.in. loty z naszego kraju na Wyspy Kanaryjskie na stronie internetowej informuje, że: na terenie Polski nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Jednak, aby zadbać o zdrowie swoje, innych pasażerów i naszych Załóg, zachęcamy do ich zakładania podczas lotu.

Smartwings

Na stronie tego przewoźnika mozna przeczytać, że zniesiono przepis nakazujący pasażerom noszenie masek ochronnych podczas lotu z/do Czech. Brak jest informacji na temat takiego obowiązku podczas lotów np. na Wyspy Kanaryjskie realizowanych z Warszawy i Katowic przez największych polskich touroperatorów. Niezależnie od tego przewoźnik zaleca, aby podczas lotu zakrywać usta i nos maską ochronną.

Ryanair
Irlandzki przewoźnik wciąż wymaga od pasażerów noszenia maseczek na lotnisku i w czasie trwania całego lotu (z przerwami na jedzenie i picie). Przedstawiciel firmy Michael O’Leary zapowiadał już wcześniej, że linia postara się jak najszybciej zmienić przepisy i znieść obowiązek noszenia maseczek być może już na przełomie marca i kwietnia 2022. Lina oferuje loty m.in. z Berlina na Wyspy Kanaryjskie.

Wizz Air
Ten popularny w Polsce tani przewoźnik przyjął zasadę miejsca docelowego. W czasie lotów do krajów, gdzie nie obowiązują już maseczki, nie trzeba ich nosić na pokładach samolotów.

Easy Jet
Brytyjska linia ogłosiła, że od 27 marca 2022 noszenie maseczek na pokładach jego samolotów nie jest już obowiązkowe. Zasada nie jest jednak uniwersalna: obowiązuje tylko w czasie lotów do państw, które zniosły u siebie obowiązek noszenia maseczek. Easy Jet oferuje loty na Wyspy Kanaryjskie m.in. z Berlina, którymi podrózuje także wielu Polaków.

Jet2
Jet2 to pierwszy przewoźnik, który zniósł obowiązek noszenia maseczek na pokładach samolotów, a nawet na zarządzanych przez firmę lotniskach. Jet2 podkreśla jednak, że wiele miejsc docelowych nadal bezwzględnie wymaga noszenia maseczek, dlatego każdy pasażer powinien znać przepisy obowiązujące w kraju, do którego zmierza, i posiadać odpowiednią maseczkę, aby założyć ją na lotnisku.

KLM
Od 23 marca 2022 w czasie lotów linią KLM nie trzeba już nosić maseczek – wynika z nieoficjalnych informacji. Zarząd linii wyprzedził holenderski rząd, który nadal waha się przed całkowitym zniesieniem przepisów dotyczących noszenia maseczek. Dlatego oficjalnie noszenie maseczek nadal jest obowiązkowe, ale załogi linii KLM mają przestać weryfikować stosowanie się pasażerów do tego przepisu.

Emirates
Linia Emirates wciąż wymaga noszenia maseczek w czasie całego rejsu, tylko dzieci poniżej 6 lat są zwolnione z tego obowiązku.

Lufthansa
W samolotach tego przewoźnika nadal obowiązuje noszenie maseczek w czasie całego rejsu. Maseczki muszą być chirurgiczne, nie wystarczą zwykłe materiałowe.

Turkish Airlines
Tureckie linie lotnicze nadal wymagają noszenia maseczek. W przepisach podkreśla się też konieczność zmiany maseczki co 4 godziny – każdy pasażer powinien zabrać ze sobą taką ilość maseczek, by wystarczyły mu do końca lotu.

Air France
Linie Air France na razie nie zmieniają swojej polityki maseczkowej – maseczki chirurgiczne są obowiązkowe w czasie trwania całego rejsu, a także przebywania na terenie lotniska.

Swiss
Szwajcarskie linie lotnicze zniosły obowiązek noszenia maseczek w czasie lotów do krajów, w których także nie ma takiego obowiązku. Maseczki nadal trzeba nosić w czasie lotów do USA i Kanady. Jeśli chodzi o loty europejskie, to maseczki nie są już obowiązkowe z wyjątkiem połączeń z Paryżem i Zurychem.

Norwegian, Flyr i Widerøe
Te skandynawskie linie lotnicze zniosły obowiązek noszenia maseczek w czasie swoich rejsów, choć zastrzegają, że pasażerowie muszą stosować się do przepisów obowiązujących w miejscu docelowym lotu.