ZMIANY W CERTYFIKACIE COVID W HISZPANII

Aktualności Covid-19

Od 26 kwietnia 2022 r. Unijne Certyfikaty COVID (UCC) wydane w Polsce dla osób, które przyjęły szczepienie przypominające, nie tracą ważności po 270 dniach, tylko pozostają dalej ważne. Oznacza to, że osoby pełnoletnie, które mają za sobą pełne szczepienie przeciwko COVID-19 w cyklu podstawowym i przyjęły też dawkę przypominającą, mają bezterminowo ważne Unijne Certyfikaty COVID. Sprawdziliśmy jak to wygląda w Hiszpanii?

W Hiszpanii nowe przepisy covidowe wprowadzono 5 maja 2022

  • – W tym kraju, także na Wyspach Kanaryjskich ważność certyfikatów unijnych potwierdzających zaszczepienie wynosi 270 dni od przyjęcia pełnego cyklu szczepień, liczone po 14 dniach od drugiej dawki.
  • – Od 26 kwietnia 2022 roku przyjęcie dawki przypominającej automatycznie wydłuża ważność certyfikatu – na czas nieokreślony dla osób pełnoletnich, które zaszczepiły się przeciw COVID19 w cyklu podstawowym (jedną dawką Johnson&Johnson lub dwiema dawkami pozostałych szczepionek) oraz przyjęły dawkę przypominającą, mają bezterminowo ważne Unijne Certyfikaty COVID. Certyfikat szczepienia musi zawierać co najmniej następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie. 
  • – Osoby, które nie mają certyfikatów covidowych przed przekroczeniem granicy, muszą wykonać test antygenowy (ważny 24 godziny) albo molekularny PCR (ważny 72 godziny).
  • – Dzieci poniżej 12. roku życia nie muszą okazywać certyfikatów covidowych.
  • – Maseczki ochronne są obowiązkowe w ośrodkach ochrony zdrowia, szpitalach, aptekach, w ośrodkach opieki, w środkach transportu. Nie muszą ich nosić dzieci do 6. roku życia.
  • Foto: gobiernodecanarias.org