KONIEC MASECZEK W SAMOLOTACH?!

Aktualności Covid-19

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) usunęły zalecenie dotyczące obowiązkowego używania masek na lotniskach i na pokładzie samolotu. Maski mają być jednak nadal obowiązkowe podczas lotów, które rozpoczynają się lub kończą w miejscach docelowych, w których są używane w transporcie publicznym, czyli także na Wyspach Kanaryjskich.

Na Kanarach maseczek nie trzeba uzywać np. na lotniskach i bezpośrednio przed wejściem do samolotu. Wówczas ludzie tłoczą się w kolejce do odprawy, praktycznie nikt nie zachowuje bezpiecznego dystansu, podobnie jest w tzw. rękawie, gdzie możliwe jest zakażenie koronawirusem. Przed wejsciem do samolotu np. linii Ryanair maseczkę trzeba już założyć na kolejne ponad 5 godzin lotu, co bywa dla wielu osób bardzo męczące.

Prezes irlandzkiego przewoźnika zapowiadał wiosną, że maseczki mają przestać być obowiązkowe w samolotach tych linii już w kwietniu 2022 roku. Obostrzenia znikają od 16 maja 2022 roku, ale są wyjątki.

Portal rynek-lotniczy.pl informuje, że od tego dnia maseczki będą opcjonalne we wszystkich rejsach Ryanair z wyjątkiem lotów do/z 15 państw Unii Europejskiej, w których osłony na twarz i nos pozostają obowiązkowe w transporcie publicznym – podkreślił z kolei Eddie Wilson, prezes Ryanaira. Podkreślił on, że wymóg ten nadal dotyczy Austrii, Czech, Cypru, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Portugalii oraz Włoch.

– Oczekujemy, że w najbliższych dniach wymienione przez nas państwa złagodzą przepisy dotyczące noszenia maseczek zgodnie z nowymi wytycznymi zdrowotnymi EASA – dodał Wilson.

Przedstawiciele agencji zwrócili uwagę, że maseczka ​​jest jednym z najlepszych zabezpieczeń przed transmisją COVID-19. Aktualizacja Wspólnego Protokołu Bezpieczeństwa i Zdrowia Lotnictwa uwzględnia wysoki poziom szczepień w poszczególnych krajach i odporności nabytej w sposób naturalny, a w konsekwencji zniesienie ograniczeń w coraz większej liczbie krajów europejskich.

Nowe zalecenia dotyczące używania maseczek w samolotach obowiązują od 16 maja 2022 r. Jednak po tej dacie przepisy dotyczące masek nadal różnią się w zależności od linii lotniczejNa przykład, zgodnie z zaleceniami, loty do lub z miejsca docelowego, w którym nadal wymagane jest używanie masek w transporcie publicznym, powinny nadal zachęcać do używania masek.

Dodatkowo pasażerowie podatni na zagrożenia muszą nadal z niego korzystać bez względu na przepisy. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie typu FFP2, N95 lub KN95, które zapewniają wyższy poziom ochrony niż standardowa maska ​​chirurgiczna.

Foto: Czytelnik