ŚWIĘTO WYSP KANARYJSKICH

Imprezy Obyczaje

Każdego roku, 30 maja obchodzony jest dzień Wysp Kanaryjskich. To święto upamiętniające powstanie regionu autonomicznego.

Pierwsza sesja parlamentu Autonomii Wysp Kanaryjskich (Hiszpania składa się z 17 regionów autonomicznych ) odbyła się w 1983 roku na Teneryfie. Wcześniej, bo 10 sierpnia 1982 został zaaprobowany Statut Autonomii Kanaryjskiej i na wyspach ustanowiono Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną. Od tego czasu archipelag 7 dużych wysp na Oceanie Atlantyckim ma lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości, których siedziby dzielone są między miastami Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas. Flaga wysp składa się z trzech barw – biały symbolizuje ośnieżony szczyt Teide (najwyższą góra w Hiszpanii, licząc od dna oceanu jedna z najwyższych na świecie), niebieski to ocean, a żółty to złociste piaski na plażach Gran Canarii.

Nazwa wysp wcale nie pochodzi od kanarków, lecz od łacińskiego słowa „canis” – pies. Te duże psy miała spotkać już 1800 lat temu wyprawa Juby II (władcy Mauretanii). Prawdą jest, że to nazwa ptaków pochodzi właśnie od Wysp Kanaryjskich.

Choć pierwsza sesja parlamentu kanaryjskiego odbyła się na Teneryfie, która od lat rywalizowała o przywództwo z Gran Canarią to właśnie na tej drugiej wyspie huczniej świętuje.

Z tej okazji w wielu miejscach co roku odbywają się imprezy, występy muzyczne i targi, na których prezentowane są wyroby wytwarzane na archipelagu.

Youtube – NaKanarachPL
Na Teneryfie 29 maja o godzinie 20 w Casa de Carta w Valle de Guerra odbędzie się „La noche de Canarias”, specjalny koncert z Patronato Banda de Música Nuestra Señora de Lourdes i Parranda Aniagua
Foto: maspalomas.com