UROCZYSTOŚCI I PROCESJE

Imprezy Obyczaje

Kanaryjskie wyspy Teneryfa, Gran Canaria, Lanzarote i La Gomera obchodzą w połowie lipca 2022 roku religijne święto patronki rybaków. Z tej okazji odbywają się widowiskowe procesje, które latem są jedną z największych turystycznych atrakcji.

LA GOMERA:

Gospodarzem uroczystości na La Gomerze jest w tym roku miasteczko Playa de Santiago, gdzie przejdzie nadmorska procesja ku czci Matki Boskiej Carmen, patronki rybaków.

O godz. 19:00 rozpocznie się msza z udziałem chóru parafialnego, który wykona Salve Marinera i miejscowego zespołu muzycznego.

Po zakończeniu pokazu pirotechnicznego rozpocznie się koncert orkiestry Wamampy i Amanecer Latino.

16 lipca 2022 roku o godzinie 19:00 zostanie odprawiona kolejna msza ku czci Patronki w Porcie Playa de Santiago, a później odbędzie się uroczysta procesja. Tego dnia świąteczny dzień zakończą Wamampy Orchestra i Amanecer Latino.

W niedzielę 17 Lipca 2022 roku od godz. 11 rozpoczną się targi książki.

TENERYFA:

Podobne uroczystości odbędą się też na północy Teneryfy w Puerto de La Cruz. Uczestnicy procesji po dotarciu na plażę wypuszczają gołębie oraz obrazy są przekazywane rybakom, którzy przy akompaniamencie muzyki orkiestry dętej i odgłosów sygnałów innych łodzi wnoszą obraz na pokład jednego z przystrojonych statków. Na koniec odbywa się pokaz sztucznych ogni w przystani portowej, po którym wizerunek Marii Panny i obraz św. Telma powracają do swojej kaplicy.

GRAN CANARIA:

Na Gran Canarii 15 lipca jest jednym z centralnych dni, w przeddzień święta Carmen, które rozpoczyna się o 9 rano wycieczką po Floreada Diana, która obejmie ulice Benartemi, Umiaga, Tamarán, Osorio, Artemi Semidán, Faycanes, Menceyes, Malfú, Roque Nublo, Tecén, Tanausú, Romeral i Benartemi.

W tym dniu odbywają się też Targi Rzemiosła, przed rozpoczęciem koncertu La Trova na ulicy Benartemi i pokazie fajerwerków. Zaplanowana jest też parada na ulicach Las Palmas: Benartemi, Palmar, Magadilla, Angostura, Guadarfía, Palmar, Artemi Semidán, Fontanales i powrót do Benartemi.

Następnego dnia 16 lipca – odbędzie się długo wyczekiwana Procesja Świtu, która rozpocznie się o godzinie 4:30 głównymi ulicami dzielnicy, w które ma uczestniczyć 15 tys. osób.

Drugi tydzień programu zakończy się w niedzielę 17 lipca o godzinie 21:00 galą Drag Queen, która odbędzie się na obiekcie sportowym Porto Pí.

Już w poniedziałek 18. o godz. 20:00 w parafii Nuestra Señora del Carmen odbędzie się Recital Poetycki Stowarzyszenia Poetów i Pisarzy Kanaryjskich „La Arcadia”. Następnego dnia tradycyjne igrzyska wrócą na Umiaga Street od piątej po południu – w tym przekąski dla najmłodszych – oraz festiwal tańca Akademii Silvia Barrera o 20:00 – w Porto Pí.

LANZAROTE

16 lipca to także jedna z najważniejszych dat na Lanzarocie. Uroczystości Vergen del Carmen w miejscowości Tinajo będą celebrowane w wielkim stylu. Zaplanowano tu warsztaty, mistrzostwa piłki nożnej, e-sporty, bingo, a w sobotę przejdzie procesja o 20:30, a po niej zostanie zorganizowana masowa impreza z koncertami.

W Arrecife 16 lipca 2022 roku będzie również głównym wydarzeniem tego święta. W Valterrze odbędzie się procesja lądowa, po której nastąpi występ Pepe Benavente.

Natomiast 17 lipca 2022 roku zostanie udekorowany statek, aby rano zabrać Virgen del Carmen wzdłuż wybrzeża stolicy, w południe odbędzie się popularny grill, a wieczorem wystrzelone zostaną barwne fajerwerki.

Święto Nuestra Señora Carmen w Puerto del Carmen zakończy się procesją z udziałem prawie 10 tys. osób, z wizerunkiem świętej z małego kościółka, a następnie figura zostanie umieszczona w łodzi ozdobionej kolorowymi dekoracjami. Główna łódź, będzie otoczona ogromną flotyllą mniejszych łodzi, wypływa na ocean, gdzie księża na pokładzie niosą błogosławieństwo na dobry sezon wędkarski.

Foto: Facebook/Canarias Fiestas