ŚWIĘTO GAŁĘZI W AGAETE

Imprezy Obyczaje Więcej informacji

Co roku, 4 sierpnia w Agaete na Gran Canarii odbywa się jedna z najpopularniejszych na archipelagu Fiesta de la Rama, czyli Święto Gałęzi. Wówczas na ulicach pojawiają się tłumy. W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa święto wraca na ulice miasta.

Zgodnie z tradycją tysiące ludzi w tym dniu wychodzą na ulice, aby wstrząsnąć gałęziami przy dźwiękach muzyki. Ostatnim przystankiem tego barwnego korowodu jest sanktuarium Matki Boskiej, gdzie odbywa się ofiara religijna.

Ta uroczystość zaczynała się od popularnego „Bajada de la Rama” (Zejście Gałęzi) od godz. 10. Następnie przez cały dzień trwają tańce przy rytmach dwóch miejscowych zespołów, podczas których uczestnicy pochodu radośnie machają gałęziami. Dzień zazwyczaj kończy się krótkim marszem wojskowym, a potem wielkim pokazem fajerwerków. Według legend Fiesta de La Rama wywodzi się z aborygeńskiego rytuału modlitwy o deszcz, który pada tu niezwykle rzadko.

Następnego dnia odbywały się główne uroczystości, czyli pielgrzymka, podczas której Virgen de las Nieves zostaje zabrana z jej pustelni do pobliskiego kościoła Nuestra Señora de la Concepción (Matki Boskiej Poczęcia). Posąg Maryi Dziewicy pozostaje tam przez około 15 dni, aż trafi z powrotem do jej pustelni.

Impreza co roku przyciąga kilkanaście tysięcy osób.

Foto: grancanaria.com