COVID-19: NA KANARACH MNIEJ ZACHOROWAŃ

Covid-19

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało 11 sierpnia 2022 roku poziomy alarmowe zdrowia po raporcie epidemiologicznym Generalnej Dyrekcji Zdrowia Publicznego, przeprowadzonym zgodnie z nowymi kryteriami Strategii Nadzoru i Kontroli Covid-19 po ostrej fazie pandemii, na podstawie na wskaźniki korzystania z usług opiekuńczych.

Według raportu Gran Canaria spadła w sierpniu 2022 roku z poziomu 3 do 2 ze średnim ryzykiem, a La Palma przeszła do poziomu 1 lub niskiego ryzyka ze względu na poprawę wskaźników opieki zdrowotnej. Teneryfa i El Hierro spadły do ​​poziomu 1 dla niskiego ryzyka, biorąc pod uwagę poprawę wskaźników opieki na obu wyspach. Nadal Lanzarote, Fuerteventura, La Palma i La Gomera pozostają na poziomie 1 dla niskiego ryzyka.

W całej Wspólnocie Autonomicznej średnia dzienna zajętych łóżek szpitalnych zajmowanych przez pacjentów z Covid-19 zmniejszyła się o 16,3 procent. Poziom ryzyka procentowego zajętości łóżek konwencjonalnych pozostaje na średnim poziomie dla Wysp Kanaryjskich. El Hierro oscyluje między poziomem wysokiego i średniego ryzyka, Gran Canaria spada do poziomu średniego, a pozostałe wyspy mają niski poziom ryzyka lub ruch kontrolowany – czytamy na stronie rządu Wysp Kanaryjskich.

Liczba zajętych łóżek na OIT wynosiła średnio dwadzieścia siedem łóżek w ostatnim tygodniu, a odsetek obłożenia wynosi 5,4 procent, pozostając na niskim poziomie ryzyka w całej Wspólnocie Autonomicznej, chociaż wszystkie wyspy są w kontrolowanym ruchu wskaźnik ten, z wyjątkiem Gran Canarii, Teneryfy i Fuerteventury, które pozostają na niskim poziomie ryzyka.

Wskaźnik zajętości łóżek na OIOM na 100 tys. mieszkańców spada do 1,19 zajętych łóżek na OIT na 100 000 mieszkańców, a wszystkie wyspy są w kontrolowanym obiegu, z wyjątkiem Gran Canarii, gdzie poziom ryzyka spada do niskiego, i Teneryfy, która waha się od niskiego do kontrolowanego.

W całej Wspólnocie Autonomicznej wskaźnik skumulowanej liczby przypadków w ciągu siedmiu dni dla osób powyżej 60 roku życia nadal spada, o 34 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem. W tym sensie wszystkie zarejestrowane przypadki na Kanarach zmniejszają się i pozostają na średnim poziomie ryzyka, z wyjątkiem La Gomery, która spadła do niskiego poziomu ryzyka.

Warto dodać, że poziomy alarmowe nie mają większego wpływu na turystykę. Lokale są otwarte bez ograniczeń czasowych. Obowiązuje zasada zachowania dystansu min. 1,5 metra, a także maseczki w transporcie publicznym (także w taksówkach) oraz w aptekach i przychodniach zdrowia.

Foto: gobiernodecanarias.org