DŁUGI WEEKEND I FIESTY NA KANARACH

Obyczaje

Co roku, 15 sierpnia – podobnie jak w Polsce odbywają uroczystości ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w całej Hiszpanii. Jest to dzień wolny od pracy.

W tym dniu jest obchodzone święto patronki Wysp Kanaryjskich, którą jest Matka Boża Gromniczna. Te wydarzenia jednoczą wszystkich Katolików.15 sierpnia wierni udają się na południową Teneryfę, aby uczestniczyć w wielu wydarzeniach o charakterze religijnym i świątecznym. W przeddzień święta ulice wyspy zapełniają się grupami pielgrzymów, dla których jest to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w ciągu całego roku.

Obchodom towarzyszy akt upamiętniający pierwsze ukazanie się Matki Bożej Gromnicznej Guanczom, pradawnym mieszkańcom wysp. Co roku przebrani w stroje aborygeńskich przodków mieszkańcy Teneryfy odtwarzają tę legendę. Zwyczaj jest obchodzony o zachodzie słońca 14 sierpnia i jest pradawnym rytuałem religijno-świątecznej dramatyzacji przekazywanej ustnie przez starożytnych mieszkańców archipelagu.

Tymczasem Villa i Port Garachico rozpoczynają od 12 sierpnia 2022 roku Fiestas de San Roque, który potrwa do 16 sierpnia, w którym przypada dzień patrona. 

Uroczystość rozpoczęła się 12 sierpnia 2022 roku Festiwalem Tradycji, który powrócił na Plaza de San Roque. Komisja chciała uczcić niemal całe święto patrona wokół jego pustelni i dlatego akt egzaltacji tradycji kanaryjskich, w którym wybierany jest burmistrz Romera tego 2022 roku, powraca tam, gdzie się narodził: na plac św. Roque. Spotkanie rozpocznie się około godziny 22:00, a towarzyszyć mu będzie występ AC Tajaraste.  Następnie zostanie złożona ofiara San Roque i zostanie wybrany burmistrz Romera tej edycji.

W całej Hiszpanii 15 sierpnia jest obchodzone święto o nazwie Asunción de la Santísima Virgen María (Wniebowstąpienie najświętszej Maryi Panny).

Foto: candelaria.es