ROK PO ERUPCJI WULKANU NA LA PALMIE

Aktualności

18 września 2022 roku minął rok od wybuchu wulkanu na kanaryjskiej La Palmie. Naukowcy twierdzą, że w Cumbre Vieja nadal „istnieje zagrożenie wulkaniczne” i nie wykluczają reaktywacji.

Raport opublikowany zaleca utrzymanie obszaru Puerto Naos i La Bombilla za „zasadę ostrożności”

Raport aktualizacyjny o aktywności wulkanicznej w Cumbre Vieja z 9 września 2022 roku wskazuje, że „od 13 grudnia 2021 roku trwa faza poerupcyjna, w której utrzymują się niektóre zagrożenia wulkaniczne, nie wykluczając możliwości przyszłych reaktywacji” – informuje Cabildo de La Palma.

„W sygnałach sejsmicznych nie ma obecności wstrząsów wulkanicznych. Sejsmiczność powierzchniowa i pośrednia głębokość nadal są lokalizowane. Sejsmiczność związana z ruchem płynów wulkanicznych trwa. Nie ma znaczących deformacji powierzchni terenu związanych z aktywnością magmy” – czytamy w raporcie.

W tym dokumencie podkreślono, że wysokie temperatury i niestabilność terenu pozostają w stożku wulkanicznym, a także w strumieniach lawy, „więc utrzymuje swoje niebezpieczeństwo”. Obecnie działa sieć monitorowania w celu ciągłego rejestrowania stężenia CO2 (dwutlenku węgla) w otaczającym powietrzu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, w skupiskach ludności w Puerto Naos i La Bombilla, która obecnie integruje ponad 20 czujników.

„Średnie dobowe stężenie CO2 w powietrzu wewnątrz pomieszczeń (parter = poziom ulicy) rejestrowane przez stacje zlokalizowane w Puerto Naos prezentuje szeroki zakres wartości od niespełna 5000 ppm do 200 000 ppm. W przypadku piwnic te średnie wartości muszą być wyższe niż te zarejestrowane. W powietrzu w pomieszczeniach zaobserwowano anomalne stężenia helu (He), co potwierdza wulkaniczne pochodzenie gazów w domach” – podkreśla.

„Zarówno w miastach Puerto Naos, jak i La Bombilla, o ile poziomy CO2 nie mieszczą się w granicach narażenia, które są uważane za normalne dla ogółu ludności, ze względu na zasadę ostrożności, rozwagi i zapobiegania wskazane jest utrzymanie obszaru zwolnił, zezwalając na dostęp tylko w celu wykonywania pracy, zgodnie z protokołami ustalonymi przez służby ryzyka zawodowego – podkreśla raport.

W związku z powyższym, podsumowuje, „na tym etapie poerupcji sugeruje się utrzymanie żółtego koloru wulkanicznej sygnalizacji świetlnej”.

Wulkan na La Palmie wybuchł po 50 latach uśpienia. W wyniku erupcji Cumbre Vieja (tłum. Stary Szczyt) lawa zniszczyła ok. 10% powierzchni wyspy, w tym liczne domy, plantacje, cmentarz i obiekty użyteczności publicznej. Z zagrożonego terenu ewakuowano ponad 7 tys. osób i wiele zwierząt.

Wulkan wypuścił ponad 200 milionów metrów sześciennych płonącej lawy przez 6 otworów, pokrywając 1219 hektarów doliny Aridane i tworząc dwa pasy 48 hektarów odzyskanej ziemi z morza. Lawa płynęła wtedy z Cumbre Vieja przy około 1200 stopniach Celsjusza. Po roku od wybuchu temperatura lawy wynosi od 40 do 300 stopni Celsjusza.

Po erupcja lawa spływająca do Oceanu Atlantyckiego powiększyła wyspę i utworzyła nowe piaszczyste plaże.

Fot. Involcan, NASA