KONIEC KONTROLI COVID NA LOTNISKACH?

Covid-19

Od 20 września 2022 roku pasażerowie spoza krajów Unii Europejskiej nie muszą wypełniać formularza kontroli zdrowia, aby podróżować do Hiszpanii, ani przedstawiać kodu QR na lotnisku przylotu – informuje Aena, spółka zarządzająca lotniskami w tym kraju.

Aena zaznacza jednak, że pasażerowie lotów z krajów spoza Unii Europejskiej lub strefy Schengen mogą zostać poddani kontroli stanu zdrowia, która obejmuje kontrolę wzrokową stanu fizycznego oraz pomiar temperatury przy pomocy bezdotykowych termometrów lub kamer termowizyjnych.

Pasażerowie z UE lub strefy Schengen przybywający do Hiszpanii drogą lotniczą muszą już wypełniać formularza kontroli zdrowia przed odlotem, a środki nadzwyczajne przeciwko Covid-19 zostały zmniejszone we wszystkich punktach , zarówno powietrznego, jak i morskiego.

Zawieszenie przepisów weszło w życie zgodnie z rezolucją Generalnej Dyrekcji Zdrowia Publicznego zebraną w poniedziałek przez Dziennik Urzędowy (BOE). Nowe przepisy modyfikują te z 1 kwietnia ubiegłego roku, dotyczącą kontroli zdrowia, które należy przeprowadzić w punktach wejścia do Hiszpanii, biorąc pod uwagę ewolucję pandemii na poziomie światowym i sytuację epidemiologiczną w Hiszpanii. Nie jest już uważane za konieczne do utrzymania korzystanie z aplikacji Spain Travel Health (SpTH) dla pasażerów, w celu potwierdzenia formularza kontroli zdrowia wraz z ich informacjami epidemiologicznymi. Aplikacja SpTH służyła do wypełnienia formularza kontroli zdrowia z danymi takimi jak tożsamość, adres, zaświadczenie o szczepieniu lub negatywny wynik testu przed wyruszeniem w podróż i następnie generowała kod QR.

Treść ustawy: https://www.boe.es/eli/es/res/2022/09/15/(1)

Używanie maski na lotniskach nie jest obowiązkowe, ale nadal jest wymagane w transporcie publicznym (samolot, pociąg, autobusy, taksówki itp.), a odpowiedzialne używanie jest zalecane w pomieszczeniach zamkniętych do użytku publicznego, w których ludzie przebywają jakiś czas.

Minister zdrowia Hiszpanii, Carolina Darias, powiedziała, że nie ma planów zniesienia zasady maski w transporcie publicznym i pozostanie ona w mocy, dopóki eksperci nie powiedzą inaczej, kierując się ich radami, tak jak robili to podczas pandemii.

Jednak kierowcy i pasażerowie w taksówkach na Wyspach Kanaryjskich często nie używają maseczek. W praktyce ich stosowanie zależy od indywidualnej decyzji taksówkarza.

Foto: gobiernodecanarias.org