ORSZAKI TRZECH KRÓLI

Obyczaje

Zgodnie z tradycją w Hiszpanii święto Trzech Króli jest ważniejszym wydarzeniem niż Boże Narodzenie, bo to właśnie co roku dopiero 6 stycznia, a nie w Wigilię (jak w Polsce) dzieci dostają prezenty świąteczne.

Postacie trzech Króli są bardzo ważne w hiszpańskiej tradycji bożonarodzeniowej. Bo to oni, a nie jak w Polsce Mikołaj, przynoszą dzieciom prezenty. W nocy z 5 na 6 stycznia dzieci zostawiają wieczorem przed swoim domem jedzenie i napoje dla strudzonych królów i wielbłądów, a następnego dnia rano znajdują w tym miejscu prezenty.

Na Wyspach Kanaryjskich w wielu miastach już wieczorem 5 stycznia 2023 roku zaplanowano przejazdy Trzech Mędrców na samochodzie terenowym.

Natomiast dzień później, 6 stycznia 2023 roku Trzej Królowie przejadą w orszakach zaplanowaną trasą, aby mogło ją zobaczyć jak najwięcej osób i aby mieszkańcy mogli obserwować je z balkonów, okien i dachów. 

W ten sposób symboliczne postacie Melchiora, Kacpra i Baltazara oraz herold i królewski emisariusz przemaszerują ulicami największych miast na Wyspach Kanaryjskich, w towarzystwie platform przy muzycznym akompaniamencie.

Z okazji święta Trzech Króli Stowarzyszenie La Salle wykorzysta technologię video mappingu do odtworzenia Pałacu Heroda na fasadzie Miejskiego Domu Seniora w Agüimes na Gran Canarii. 5 stycznia 2023 roku obiekt stanie się wystawnym pałacem, w którym mieszkał król Judei, cieszący się tak złą sławą wśród naśladowców Jezusa. 

Zgodnie z zapisami w Piśmie Świętym trzej królowie przynieśli mirrę, kadzidło i złoto. Biblia nie precyzyuje jednak, który dar był od którego Mędrca. Późniejsze legendy często mówią jednak, że mirrę przyniósł Baltazar, kadzidło podarował Jezusowi Kacper, a złoto Melchior.

Foto: Ayuntamiento Arrecife