TRZĘSIENIA ZIEMI NA KANARACH

Aktualności

Statystycznie niemal każdego dnia na Wyspach Kanaryjskich zdarzają się trzęsienia ziemi. Ale eksperci codziennie monitorujący sytuację uspokajają, że mieszkańcy oraz turyści licznie przybywający na archipelag nie mają się czego obawiać.

W połowie stycznia 2022 roku National Geographic Institute (IGN) zarejestrował serię 11 trzęsień ziemi w pobliżu miejscowości Arico, na południowym wschodzie Teneryfy w ciągu niespełna dwóch godzin. Seria sejsmiczna pojawiła się na głębokości od 3 do 6 kilometrów i przy sile mniejszej niż 1,0 w skali Richtera, co oznacza, że mikrowstrząsy nie były odczuwalne dla człowieka.

Według raportu National Geographic Institute (IGN) aktywności sejsmicznej na Wyspach Kanaryjskich w 2022 r. na całym archipelagu lub w ich pobliżu zantowano 3241 trzęsień ziemi. Spośród nich ponad połowa (1882) została zarejestrowana na La Palmie, w związku z procesem poerupcyjnym wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł w 2021 roku.

Ponad 400 wstrząsów wystąpiło również w obszarze między Teneryfą a Gran Canarią, gdzie wystąpiło największe trzęsienie ziemi w roku o sile 3,7 stopnia w skali Richtera. Natomiast ponad 700 trzęsień ziemi odnotowano na Teneryfie i wokół niej, a 36 w rejonie wyspy El Hierro.

Warto dodać, że drżenie o sile 3 w skali Richtera może być odczuwalne w pomieszczeniach, zwłaszcza na wyższych piętrach budynków, ale wiele osób nie kojarzy tego faktu z trzęsieniem ziemi. Zaparkowane pojazdy mogą się wówczas lekko poruszać. Wibracje są takie, jak te spowodowane przejazdem ciężkich pojazdów. Dopiero o 4 stopnia wzwyż w skali Richtera skutki trzęsienia ziemi mogą być bardziej odczuwalne przez ludzi.

Fot. Czytelnik