Statystycznie niemal każdego dnia na Wyspach Kanaryjskich zdarzają się trzęsienia ziemi. Ale eksperci codziennie monitorujący sytuację uspokajają, że mieszkańcy oraz turyści licznie przybywający na archipelag nie mają się czego obawiać.
W połowie stycznia 2022 roku National Geographic Institute (IGN) zarejestrował serię 11 trzęsień ziemi w pobliżu miejscowości Arico, na południowym wschodzie Teneryfy w ciągu niespełna dwóch godzin. Seria sejsmiczna pojawiła się na głębokości od 3 do 6 kilometrów i przy sile mniejszej niż 1,0 w skali Richtera, co oznacza, że mikrowstrząsy nie były odczuwalne dla człowieka.
Według raportu National Geographic Institute (IGN) aktywności sejsmicznej na Wyspach Kanaryjskich w 2022 r. na całym archipelagu lub w ich pobliżu zantowano 3241 trzęsień ziemi. Spośród nich ponad połowa (1882) została zarejestrowana na La Palmie, w związku z procesem poerupcyjnym wulkanu Cumbre Vieja, który wybuchł w 2021 roku.
Ponad 400 wstrząsów wystąpiło również w obszarze między Teneryfą a Gran Canarią, gdzie wystąpiło największe trzęsienie ziemi w roku o sile 3,7 stopnia w skali Richtera. Natomiast ponad 700 trzęsień ziemi odnotowano na Teneryfie i wokół niej, a 36 w rejonie wyspy El Hierro.
Warto dodać, że drżenie o sile 3 w skali Richtera może być odczuwalne w pomieszczeniach, zwłaszcza na wyższych piętrach budynków, ale wiele osób nie kojarzy tego faktu z trzęsieniem ziemi. Zaparkowane pojazdy mogą się wówczas lekko poruszać. Wibracje są takie, jak te spowodowane przejazdem ciężkich pojazdów. Dopiero o 4 stopnia wzwyż w skali Richtera skutki trzęsienia ziemi mogą być bardziej odczuwalne przez ludzi.
Fot. Czytelnik