KARNAWAŁ 2023 NA KANARACH

Imprezy Karnawał

Już od 20 stycznia 2023 roku rozpoczęły się pierwsze imprezy karnawałowe na Wyspach Kanaryjskich. Najwcześniej zaczęła świętować Teneryfa. Zgodnie z tradycją nie można zapomnieć o przebraniu się.

TENERYFA

20 stycznia 2023 roku to dzień początku karnawału w Santa Cruz de Tenerife. To drugi co do wielkości po Brazylii – największy karnawał na świecie.

Karnawał na Teneryfie 2022 r. – Foto: Facebook/Carnaval Santa Cruz de Tenerife

Wśród atrakcji jest m.in. gala seniorów, konkurs kostiumowy, wybór królowej karnawału. 17 lutego przez miasto przejadą platformy z muzyką i tancerzami, a groteskowy pogrzeb sardynki zaplanowany jest na 22 lutego 2023 r. Tematem przewodnim tegorocznego karnawału jest Nowy Jork.

Foto: Archiwum – Facebook/Carnaval Santa Cruz de Tenerife

Z kolei najstarszy karnawał na południu Teneryfy odbędzie się w Los Gigantes pod hasłem „Świat” z musicali”, który zaleje ulice klimatem imprezy od 3 do 11 marca 2023 r.

GRAN CANARIA

W stolicy Gran Canarii – Las Palmas imprezy trwają od 10 lutego 2023 roku, a kończą 5 marca. Festiwal o międzynarodowym znaczeniu turystycznym, obejmuje ponad dwadzieścia wydarzeń, w tym gale, konkursy, parady i korowody.

Foto: Facebook/Carnaval de Las Palmas de Gran Canaria

11 lutego 2023 r. na scenie wystąpią grupy dziecięce wraz z konkursem kostiumowym dla dorosłych. W niedzielę 12. odbędzie się spotkanie murgasów dziecięcych, w ramach którego zorganizują festiwal strojów. Dzień zakończy gala Grand Dame, która ukoronuje pierwszego monarchę Karnawału 2023.

Wielka Parada, w której przejedzie kilkadziesiąt platform z muzyką i tancerzami na ulicach stolicy wyspy odbędzie się 4 marca o godzinie 17:00. Trasa liczy około 7 kilometrów i rozpoczyna się w Castillo de la Luz, a kończy w parku San Telmo. W niedzielę 5 lutego 2023 roku odbędzie się pochówek sardynki.

Karnawał w Vecindario potrwa od 2 – 12 marca 2023 r. Tematem przewodnim są „kreskówki”, które zwyciężyły w głosowaniu internetowym, pokonując inne motywy: Fantastykę i Meksyk. Przez miasto przejdzie kawalkada.

Z kolei w Maspalomas na połuniu Gran Canarii program wydarzeń odbędzie się w dniach 9-19 marca z muzyką latino. Parada odbędzie się 18 marca na Avenida de la Unión Europea, u zbiegu z Calle El Escorial, a zakończy się na Avenida de Gran Canaria.

Fot. Archiwum – NaKanarach.pl

FUERTEVENTURA

Imprezy karnawałowe w 2023 roku odbędą się na tej wyspie w kilku miejscowościach:

LA OLIVA: od 2 do 12 marca, PUERTO DEL ROSARIO: od 16 lutego do 26 lutego, ANTIGUA: od 9 do 12 lutego

CALETA DE FUSTE: od 17 do 19 lutego, BETANCURIA: 12 marca, TUINEJE: od 2 do 12 marca,

PÁJARA: Od 2 do 18 marca

LANZAROTE

Karnawał w Arrecife potrwa prawie dwa tygodnie z konkursami, występami i paradą strojów. 17 lutego odbędzie się pokaz kostiumów karnawałowych, a 18 lutego widowiskowa parada uliczna wzdłuż Avenida Medular. Pogrzeb Sardynki (zwieńczenie karnawału) zaplanowano na 22 lutego 2023 roku.

Po zakończeniu karnawału w Arrecife, niemal równolegle z gminą San Bartolomé, odbędzie się karnawał w Puerto del Carmen. Z motywem pirackim Karnawał w Puerto del Carmen 2023 zaplanowano od 23 do 26 lutego wokół Varadero de La Tiñosa. Tradycyjnie w sobotę, 25 lutego, od godziny 17:00 kawalkada będzie wędrować wzdłuż Avenida de Las Playas z Barcarola do Fariones Playa.

Imprezy w Teguise i Costa Teguise z Tradycyjną Galą Karnawałową La Villa odbędzie się na Plaza de los Leones 2 marca 2023 roku. Z kolei 4 marca, Avenida Islas Canarias zgromadzi karnawałową arenę centrum turystycznego Teguise i kolejny bal kostiumowy.

LA GOMERA

Rada Miasta San Sebastián de La Gomera ogłosiła, że imprezy karnawałowe odbędą się na tej urokliwej wyspie od 10-26 lutego 2023 roku.

LA PALMA

Rada Miasta El Paso finalizuje przygotowania do obchodów tradycyjnego Karnawału, który odbędzie się między lutym a marcem. Po dwóch latach oczekiwania gmina wznawia tę uroczystość z Festiwalem Peruk. Karnwał potrwa od 10 lutego do 4 marca 2023 roku. W pierwszym dniu imprezę rozpoczyna Dziecięcy Balik Karnawałowy, Z kolei 11 lutego o godzinie 18:30 rozpocznie się Parada z udziałem zespołu Badakatun, La Charanga, Grupy Dori Martín Zumba oraz postaci dziecięcych, które przejdą ulicą José María Brito Pérez do ulicy Manuel Taño, a o godz. 19.00 otworzą się pod atrium Ratusza każdy chętny będzie mógł wziąć udział w Konkursie na Najbardziej Oryginalną i Zabawną Perukę. Jako punkt kulminacyjny El Paso pożegna się z Karnawałem 2023 pogrzebem królika, który rozpocznie się 4 marca o 21:30 na Avenida Islas Canarias.   

20 lutego 2023 na kanaryjskiej La Palmie warto się wybrać na Dzień Los Indianos obchodzony w każdy pierwszy poniedziałek karnawału w mieście Santa Cruz de La Palma. Wówczas ludzie ubierają się na biało i biorą udział w bitwie na talk, obrzucając się nim wzajemnie. W 2022 roku impreza została wybrana na jedną z najlepszych wydarzeń ulicznych w Hiszpanii.

EL HIERRO

Na jednej z najmniejszych wysp na archipelagu termin karnawału wyznaczono pomiędzy 3 a 12 marca 2023 roku.

Festiwal Los Carneros to główne święto odbywające się na wyspie El Hierro w okresie karnawału. Młodzi ludzie z miasta Frontera ubierają się w bardzo suche i cuchnące skóry owcze, przygotowane nawet kilka lat wcześniej, które ten wyjątkowy dżentelmen trzyma w swojej piwnicy i które co roku odkurza Don Carnal, aby przestraszyć przechodniów i wysmarować ich czarnym barwnikiem.

Foto: Facebook/Cabildo de El Hierro

Jest to również część pokazu Los Carneros, postaci popularnie zwanej „El Loco”, która jest pasterzem, który pod maską pomaga baranom siać panikę.

Foto: Facebook/Carnaval Santa Cruz de Tenerife