GIGANTYCZNA PAELLA Z GRAN CANARII

Aktualności Kuchnia kanaryjska

Gigantyczna paella kolejny raz z rzędu powstała na Gran Ganarii. 21 maja 2023 każdy mógł jej skosztować podczas festynu w El Tablero.

Prawie 30 szefów kuchni przygotowało, jak co roku, wielką paellę w El Tablero na południu Gran Canarii.

Do jej produkcji zużyto 70 litrów oliwy z oliwek, 25 kg czosnku, 100 kg posiekanej cebuli, 100 kg posiekanej papryki, 200 kg pokrojonych w kostkę udek wieprzowych, 200 kg podudzi z kurczaka, 200 kg mątwy, 100 kg mielonych pomidorów, 750 litrów solonego i tłuczonego bulionu, 2 kg barwnika, 10 kg skoncentrowanego bulionu, 10 kg drobnej soli, 300 kg ryżu parboiled, 100 kg fasolki szparagowej, 100 kg groszku, 100 kg małży, 160 kg krewetek, 30 pęczków siekanej pietruszki i 25 kg cytryn.

Gigantycznej paelli mogło skosztować kilka tysięcy osób.

Paella to jedno z głównych i najbardziej popularnych dań, które jest kojarzone z kuchnią hiszpańską. Potrawa jest przygotowywana na specjalnych patelniach – paellerach. Najwłaściwszym dniem na jej podanie jest ponoć czwartek. Jedno z najlepszych takich specjałów serwuje Hiszpan w miejscowości Playa de San Juan, który na Teneryfę przeniósł się z Warszawy.

Restaurację La Bodeguita prowadzi wraz ze swoją żoną Hiszpan, który w styczniu 2021 roku wyprowadził się z Warszawy, gdzie prowadził przez lata podobną restaurację o nazwie Mojo Picon i postanowił przenieść swój biznes na Wyspy Kanaryjskie. Wcześniej przez kilka lat z powodzeniem prowadził w Warszawie restaurację Mojo Picon, w której serwował dania właśnie z… Wysp Kanaryjskich. Wśród gości lokalu w Polsce były znane osoby m.in. Cezary Pazura.

Najważniejszym składnikiem tego hiszpańskiego przysmaku jest krótkoziarnisty ryż (zazwyczaj arroz bomba), który w wielu sklepach występuje właśnie jako wskazywany specjalnie do paelli. Dodatkowo musi być w niej szafran, czosnek oraz różne warzywa, mięso (może być kurczak, wieprzowina, wołowina lub króliki) albo owoce morza np. krewetki.

Paella pod wieloma względami przypomina polski rosół. W każdym hiszpańskim domu jest przygotowywana nieco inaczej, a nawet jeśli wykorzystywane są takie same składniki, to zazwyczaj różni się w smaku. 

Paella w Hiszpanii zazwyczaj podawana jest w czwartki. Nikt jednak nie potrafi sprecyzować dlaczego właśnie akurat w tym dniu. Jedna z teorii głosi, że był to pierwszy dzień, kiedy do odleglejszych miast docierały świeże owoce morza. Historia tego dania sięga jednak X wieku, kiedy to rządzący Półwyspem Iberyjskim Maurowie rozpoczęli hodowlę ryżu. Potrawa stała się popularna dopiero w XIX wieku. Paella nazwę wzięła od patelli, czyli specjalnego rzymskiego metalowego naczynia, w którym była przygotowywana.

Fot. NaKanarach.pl