Każdego roku, 30 maja obchodzony jest dzień Wysp Kanaryjskich. To święto upamiętniające powstanie regionu autonomicznego. Jest to dzień wolny od pracy, a wiele sklepów w tym dni jest zamkniętych.
Pierwsza sesja parlamentu Autonomii Wysp Kanaryjskich (Hiszpania składa się z 17 regionów autonomicznych ) odbyła się w 1983 roku na Teneryfie. Wcześniej, bo 10 sierpnia 1982 został zaaprobowany Statut Autonomii Kanaryjskiej i na wyspach ustanowiono Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną. Od tego czasu archipelag 7 dużych wysp na Oceanie Atlantyckim ma lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości, których siedziby dzielone są między miastami Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas.
Flaga wysp składa się z trzech barw – biały symbolizuje ośnieżony szczyt Teide (najwyższą góra w Hiszpanii, licząc od dna oceanu jedna z najwyższych na świecie), niebieski to ocean, a żółty to złociste piaski na plażach Gran Canarii.
Nazwa wysp wcale nie pochodzi od kanarków, lecz od łacińskiego słowa „canis” – pies. Te duże psy miała spotkać już 1800 lat temu wyprawa Juby II (władcy Mauretanii). Prawdą jest, że to nazwa ptaków – kanarków, pochodzi właśnie od Wysp Kanaryjskich.
Choć pierwsza sesja parlamentu kanaryjskiego odbyła się na Teneryfie, która od lat rywalizowała o przywództwo z Gran Canarią to właśnie na tej drugiej wyspie huczniej się świętuje.
Z tej okazji w wielu miejscach co roku odbywają się imprezy, występy muzyczne i targi, na których prezentowane są wyroby wytwarzane na archipelagu.
Foto: maspalomas.com