NA KANARACH NAJGORĘCEJ W HISZPANII

Aktualności

Najwyższe temperatury w całej Hiszpanii ponownie zanotowano na Wyspach Kanaryjskich. Ale to nie koniec problemów, bo wiatr może przynieść na archipelag dym i popiół z Kanady.

Podczas kolejnej w tym roku fali upałów w niektórych częściach wysp 28 czerwca 2023 roku termometry pokazywały w Llano de los Loros na Teneryfie 39,8 stopnia o godzinie 15:00, co zostało uznane za najgorętszy punkt w całej Hiszpanii, wyprzedzając inne stacje pomiarowe na Półwyspie Iberyjskim: Andújar, Jaén (39,7°C); Badajoz, (39,1°C); Port lotniczy Kordoba (39,0°C) i Mérida, Badajoz (39,0°C).

Stacja pogodowa Las Tirajanas na Gran Canarii była na szóstym miejscu w tabeli, z temperaturą 38,9 stopnia – według danych Państwowej Agencji Meteorologicznej (AEMET), która aktywowała czerwone ostrzeżenie pogodowe dla ekstremalnych temperatur.

Z kolei na stacji pogodowej Teror na Gran Canarii, na lotnisku Los Rodeos na Teneryfie i w El Paso na La Palmie zarejestrowano temperatury powyżej 37,5°C.

Ostrzeżenia pogodowe AEMET są nadal aktywne dla wysokich temperatur na Wyspach Kanaryjskich, z pomarańczowymi alertami na wschodzie, południu i zachodzie Gran Canarii oraz żółtymi alertami we wszystkich obszarach pozostałych wysp.

Ministerstwo Zdrowia wydało również czerwone ostrzeżenie dotyczące zagrożeń dla zdrowia na najbliższe dni w Agüimes, Mogán, San Bartolomé de Tirajana, Santa Lucía de Tirajana i Aldea de San Nicolás na Gran Canarii oraz pomarańczowe ostrzeżenie w Artenara , Ingenio, Santa Brígida, Tejeda, Telde, Valsequillo i Vega de la Vega de San Mateo.

Tymczasem od 29 czerwca 2023 roku nadejście chłodniejszej masy powietrza z północy spowoduje spadek temperatur.

Ale pojawiły się też informacje, że 29 czerwca 2023 roku wiatr przyniesie ze sobą dym i popiół z pożarów, które mają miejsce po drugiej stronie Atlantyku, w oddalonej o 10 tys. km dalej w Kanadzie. Oczekuje się, że dym ten zmiesza się z saharyjskim pyłem i przedostanie się przez północną część Lanzarote i Fuerteventury.

Foto: Archiwum