HALLOWEEN W HISZPANII

Obyczaje

W Hiszpanii bardzo popularne są zwyczaje związane z anglosaską tradycją Halloween. Po zmroku także na Wyspach Kanaryjskich można spotkać na ulicach grupy poprzebieranych w upiorne kostiumy dzieci, które pukają do drzwi lub wołają „truco o trato” (psikus albo cukierek).

W Hiszpanii niektóre święta obchodzone są lokalnie (w niektórych miastach lub gminach) już 31 października, jako wigilię Día de Todos los Santos.

W Kadyksie (Andaluzja) w halach miejskich targowisk (Mercado Central i Mercado Virgen del Rosario) tworzy się groteskowe kompozycje głów zwierząt (np. świń, kurczaków, ryb) oraz warzyw. Uczestnicy poprzebierani są za postacie kojarzące się głównie ze światem polityki, sportu oraz filmu.

Na Gran Canarii, w miejscowości Ingenio 31 października w Burrero Civic Centre odbędzie się House of Horror. Pokaz odbędzie się między 19:00 a 23:00. Na początku pokazu odbędzie się pokaz dla dzieci bez aktorów dla najmłodszych. W tym domu cienie wydłużają się w labirynt ciemnych korytarzy, gdzie odwiedzający są zaskakiwani przez przerażające postacie.
Kolejny rok miejscowość Agaete zaprezentuje La Casa del Terror z dwoma pokazami; 31 października o 19.00 do 00.00 i 1 listopada od 19.00 do 22.00 w Centro Cultural de la Villa. Bilety są już dostępne w cenie 4 euro. W tym Domu Grozy będziesz musiał spróbować uciec ze szpitala pełnego duchów tych, którzy cierpieli w ciszy i sadystycznych lekarzy, którzy chcą kontynuować swoje makabryczne eksperymenty.

Santa Brígida będzie świętować przerażające wydarzenie 31 października 2023 roku na Starym Mieście i będzie dostępne od 20.00 do 00.00. W ramach tej aktywności będzie można nie tylko cieszyć się Halloween, ale także „finaos”, tradycją wyspy. Odbędzie się również konkurs fantazyjnych strojów. Wydarzenie skierowane jest do osób w wieku od 18 do 30 lat. Wstęp jest bezpłatny.

Urząd Gminy w Mogan po raz pierwszy organizuje upiorny wieczór 4 listopada 2023 r. z okazji Halloween. Wydarzenie, które obejmie również zabawne warsztaty i konkurs przebierańców, otworzy swoje podwoje od godziny 19:30, a w środku odbędą się bardzo przerażające sceny odgrywane przez zespół aktorów. Dzieciom poniżej 12 roku życia, które chcą odwiedzić La Casa del Terror, musi towarzyszyć osoba dorosła. Te atrakcje są bezpłatne.

Na Lanzarote, 31 października 2023 roku, w miejscowości Costa Teguise na boisku piłkarskim Los Molinos odbędzie się Festiwal Lata 90-te. To wydarzenie, które odbyło się już na Teneryfie, przeniesie publiczność Lanzarote do lat 90. XX wieku za pośrednictwem czterech zaproszonych zespołów i atmosfery odpowiadającej epoce.

O godzinie 19:00 rozpocznie się występ DJ Pulpo, który będzie także odpowiedzialny za wprowadzenie czterech zaproszonych zespołów. Rozpoczęcie koncertu zaplanowano na godzinę 20:00, a w specjalnie do tego przygotowanym lokalu znajdą się strefy restauracyjne, w których będzie można zakupić jedzenie i napoje.

Foto: internet