GŁOŚNE ANDRZEJKI NA KANARACH

Aktualności Obyczaje

Dzień św. Andrzeja przypada na 30 listopada i jest on jest patronem narodów słowiańskich, ale także Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii i Luksemburga. Czy są tu – podobne jak w Polsce – tradycyjne wróżby i andrzejkowe imprezy?

Co roku, już 28 listopada w Icod de los Vinos na kanaryjskiej Teneryfie, dwa dni przed imieninami św. Andrzeja Apostoła otwierane są winnice wraz z degustacją “nowego wina” oraz z pieczonymi kasztanami i solonymi daniami rybnymi. Uroczyste trzydniowe świętowanie zaczęło się aktem otwarcia pierwszej butelki wina ze zbiorów winogron 2023, podczas imprezy i zgromadzonych tłumów ludzi na Placu Lorenzo Cáceres.

Inną atrakcją w przeddzień Andrzejek jest zjazd ze stromych ulic na nasmarowanych żywicą deskach, co ma przypominać o dawnym sposobie transportu drewna z gór do położonych poniżej warsztatów ciesielskich.

Foto: Facebook/Excmo Ayuntamiento de Icod de los Vinos 

Także w Puerto de la Cruz na Teneryfie odbywa się 29 listopada Los Cacharros – święto hałasu i pieczonych kasztanów ku czci św. Andrzeja. Zgodnie ze zwyczajem po zachodzie słońca  mieszkańcy w centrum miasta ciągną za sobą stare garnki, patelnie, puszki aluminiowe i inne przedmioty spięte drutem. Przy okazji obchodzona jest „Castañada”, czyli uroczysty akt, podczas którego można skosztować typowych produktów wyspy: kasztanów, ugniatanego gofio (rodzaj mąki kukurydzianej), słodkich ziemniaków i wina.

Podobnie na La Gomerze w Andrzejki mieszkańcy wychodzą na spacer i ciągną za sobą nawleczone na sznurek puszki, stare sprzęty domowe i wszystko inne, czym można zrobić dużo hałasu.  Tradycyjnie nie zabraknie też pieczonych kasztanów.

Z kolei na La Palmie Andrzejki obchodzone są 30 listopada w miejscowości San Andres y Sauces, która w ten dzień ma swoje święto patronackie.

W Hiszpanii nie jest znana polska tradycja wróżeania z wosku w andrzejkową noc.

Nasz artykuł także na największym polskim portalu – Wirtualna Polska:

https://turystyka.wp.pl/s/nakanarach-pl/nie-tylko-w-polsce-tam-andrzejki-obchodza-naprawde-bardzo-hucznie-6968624733391360a

Foto: Facebook/Tradiciones San Andrés icod de los vinos