DŁUGI WEEKEND W HISZPANII

Obyczaje

W Hiszpanii trwa długi weekend, bo 8 grudnia to kolejny wolny dzień od pracy. Wcześniej, bo 6 grudnia obchodzony jest Dzień Konstytucji Hiszpanii, zwany Dia de la Constitución. W pewnym sensie to taka „polska majówka” obchodzona tutaj pod koniec roku.

Wielu Hiszpanów nie zapomina o wojnie domowej, która toczyła się w latach 1936-1939. Ta walka zakończyła się przejęciem władzy w kraju przez generała Francisco Franco, który Hiszpanom kojarzy się jako okrutny i krwawy dyktator. Za jego rządów Hiszpania z republiki stała się krajem faszystowskim.

Dopiero w 1975 roku, gdy zmarł generał Franco w Hiszpanii zaczął się proces przejścia do formy rządów, która funkcjonuje do dzisiaj. Obecnie to monarchia parlamentarna, w której funkcję króla sprawował najpierw Juan Carlos I, który abdykował dopiero w 2014 roku na rzecz swojego syna, księcia Filipa. Wraz ze zmianą ustroju w kraju trzeba było przygotować nową Konstytucję Hiszpanii, która jest jedną z najobszerniejszych konstytucji w całej Unii Europejskiej.

Dzień Konstytucji w Hiszpanii obchodzony jest 6 grudnia, gdyż tego dnia w 1978 roku odbyło się ogólnokrajowe referendum, w którym Hiszpanie w większości (88% wyborców) zagłosowali za nową ustawą zasadniczą, która miała przywrócić w Hiszpanii demokrację oraz rządy prawa. Ale Dzień Konstytucji w Hiszpanii obchodzimy 6 grudnia dopiero od 1983 roku, kiedy wydano dekret królewski.

Podczas Dnia Konstytucji odbywa się otwarta sesja dla publiczności Kongresu Deputowanych w Palacio de las Cortes w stolicy kraju w Madrycie. Najważniejsze obchody odbywają się na Plaza de Colón w Madrycie z udziałem najważniejszych przedstawicieli rządu oraz wojska. W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce – mieszkańcy wywieszają na swoich domach flagę kraju.

Dzień Konstytucji w Hiszpanii można porównać do polskiej „majówki”, gdyż 8 grudnia obchodzone jest inne, bardzo ważne wydarzenie: Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dlatego wielu mieszkańców w czasie długiego weekendu spotyka się na festynach, organizowanych także na Wyspach Kanaryjskich (na zdjęciu) w gronie rodziny i znajomych, czasem przy grillu na ogrodzie (w cieplejszych zakątkach kraju) lub w domach na wspólnych posiłkach.

Foto: nakanarach.pl