Po prawie dwutygodniowej przerwie ponownie otwarto szlaki dla turystów na najwyższy szczyt w Hiszpanii – Teide na kanaryjskiej Teneryfie. Jednak nie każdy wie, że przebywanie na tej górze wymaga specjalnego pozwolenia i jest ograniczone czasowo.
Najwyższa góra w całej Hiszpanii, która co roku przyciąga tłumy turystów (3715 m.n.p.m.) była niedostępna dla turystów z powodu opadów śniegu i oblodzenia stoków od 27 marca 2024 roku.
Rada Teneryfy po tym, jak poprawiły się warunki pogodowe, zdecydowała, aby ponownie otworzyć szlaki Montaña Blanca-Pico Teide, Telesforo Bravo, Mirador de la Fortaleza i Mirador de Pico Viejo w Parku Narodowym Teide.
Teide to jedna z największych atrakcji na Teneryfie, a także w Europie. Góra ma łączną wysokość – licząc od dna morza – około 7500 metrów i jest jednym z najwyższych szczytów na świecie oraz jednocześnie najwyższym szczytem na jakiejkolwiek atlantyckiej wyspie.
Park Narodowy Teide rocznie odwiedza prawie 3 miliony turystów i jest drugim najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Europie. Teide obejmuje prawie 19 tys. hektarów. Główną atrakcją parku jest uśpiony wulkan Pico del Teide. Ostatnia erupcja miała tu miejsce w 1909 roku. W ciągu ostatnich kilku lat na Teneryfie odnotowano kilkaset wstrząsów sejsmicznych, ale jak uspokajają sejsmolodzy na razie mieszkańcy nie mają powodów do obaw, bo ziemia drżała w Oceanie Atlantyckim, na głębokości 9-50 km, co nie było odczuwalne dla ludności. Sytuacja jest jednak całodobowo monitorowana przez stale rozbudowywaną sieć sejsmografów rozmieszczonych na wszystkich Wyspach Kanaryjskich.
Wejście na wierzchołek Teide wymaga specjalnego pozwolenia, które jest bezpłatne i można je uzyskać online lub osobiście w biurze Parku Narodowego Teide. Zgoda jest wymagana tylko w przypadku wejścia na szczyt uśpionego wulkanu. Można też zarezerwować nocleg na oficjalnej stronie schroniska „Altavista”, co automatycznie uprawnia turystów do wejścia na szczyt. Aby chronić otoczenie i środowisko naturalne, Park Narodowy Teide ogranicza pobyt na samym szczycie do 1 godziny. Poza tym przebywanie na takiej wysokości przez ponad godzinę zwiększa ryzyko pojawienia się objawów choroby wysokościowej.
Dla porównania Tatrzański Park Narodowy w rekordowym roku 2021 liczba odwiedziło ponad 4 mln 600 tys. osób. Z kolei największy park narodowy w Europie (18 917 km²) to Park Narodowy ”Jugyd Wa” znajduje się na północno – wschodnim krańcu europejskiej części Rosji, dokładniej w Republice Komi.
Foto: Czytelniczka NaKanarach.pl/Patrycja