ROZKWITA „PŁOMIEŃ AFRYKI”

Aktualności Atrakcje i egzotyka

Na wyspach wiecznej wiosny, czyli na Kanarach przełom maja i czerwca to czas kwitnienia akacji tropikalnej, zwanej też płomieniem Afryki lub kobiecym językiem. To jedna z najczęściej fotografowanych roślin przez turystów na Wyspach Kanaryjskich.

Roślina pochodzi z Madagaskaru, ale można je też spotkać w wielu miejscach na Gran Canarii. I ponoć mają związek z Arką Przymierza.

Roślina z łac. Delonix regia, zwana jest też też wianowłostką królewską. To drzewo tropikalne z rodziny bobowatych (Fabaceae), mająca kształt parasola, występującą naturalnie na Madagaskarze, gdzie uznawana jest za gatunek zagrożony.

Akacja tropikalna w naturalnych warunkach osiąga ok. 5 m wysokości, choć zdarzają się okazy nawet kilkunastometrowe. Charakteryzuje się rozłożystą koroną w kształcie kopuły o średnicy do 16-18 m. Liście są podwójnie pierzastodzielne, składają się z 20-40 małych, ciemno-zielonych listków. Jednak uwagę najbardziej przykuwają czerwone lub pomarańczowe kwiaty, w których pojedynczy płatek jest biały z żółtą lub czerwoną kropką. W pełni rozwinięte kwiaty mają średnicę do 15 cm.

Akacja czerwona na Gran Canarii

Natomiast owoce mają kształt strąków. Rośliny sadzi się z nasion. Proces kiełkowania rozpoczyna się w temperaturze od 22 do 25°C, czyli w zbliżonych temperaturach występujących przez cały rok na Gran Canarii.

Płomieniowi Afryki od stuleci przypisywano magiczne właściwości, z kolei wyjątkową czcią dla rośliny darzyli ją Egipcjanie i Rzymianie. Podobno z akacji Noe zbudował swoją Arkę Przymierza. Akacja tropikalna ma kolce, dlatego niektórzy widzieli w niej podobieństwo do cierniowej korony na skroniach Jezusa. Białe kwiaty z czerwoną nasadą symbolizują życie i śmierć.

Drzewo ponoć łagodzi ból, dlatego starożytni Rzymianie robili z niego amulety, którymi pocierali obolałe miejsca. Mówi się też, że jest doskonałym afrodyzjakiem, dlatego np. w Egipcie suszone liście z odrobiną miodu stosowano miksturę na przedłużenie miłosnego aktu. Według wierzeń akacja jest też obdarzona mocą, która pobudza dar jasnowidzenia, wzmacnia siłę woli, potrafi zesłać prorocze sny. Kadzidła z akacji palone z drewnem sandałowym pobudzają uśpione siły, uaktywniają organizm. 

Na Karaibach te rośliny mają powszechną nazwę „kobiecy język” ze względu na hałas wytwarzany przez trzęsące się na wietrze strąki. W Polsce akacja tropikalna ma rozmiary doniczkowe i wygląda jak drzewko bonsai.

Foto: nakanarach.pl