GIGANTYCZNA PAELLA Z GRAN CANARII

Aktualności Kuchnia kanaryjska

Co Hiszpanie jedzą na obiad zwyczajowo w czwartki? W tym kraju przyjęło się, że jest to zazwyczaj paella. Gigantyczne danie kolejny raz z rzędu powstało na Gran Ganarii.

Danie przez prawie 3 godziny przygotowało prawie 18 szefów kuchni i 17 uczniów szkoły gastronomicznej. Gigantyczna paella powstała 18 maja 2024 r. – jak co roku – w miejscowości El Tablero na południu Gran Canarii. Zresztą nie pierwszy raz w tym miejscu.

Gigantycznej paelli mogło skosztować prawie 5 tysięcy osób.

Do jej produkcji zużyto 70 litrów oliwy z oliwek, 25 kg czosnku, 100 kg posiekanej cebuli, 100 kg posiekanej papryki, 200 kg pokrojonych w kostkę udek wieprzowych, 200 kg podudzi z kurczaka, 200 kg mątwy, 100 kg mielonych pomidorów, 750 litrów solonego i tłuczonego bulionu, 2 kg barwnika, 10 kg skoncentrowanego bulionu, 10 kg drobnej soli, 300 kg ryżu parboiled, 100 kg fasolki szparagowej, 100 kg groszku, 100 kg małży, 160 kg krewetek, 30 pęczków siekanej pietruszki i 25 kg cytryn.

Paella to jedno z głównych i najbardziej popularnych dań, które jest kojarzone z kuchnią hiszpańską. Potrawa jest przygotowywana na specjalnych patelniach – paellerach.

Najważniejszym składnikiem tego hiszpańskiego przysmaku jest krótkoziarnisty ryż (zazwyczaj arroz bomba), który w wielu sklepach występuje właśnie jako wskazywany specjalnie do paelli. Dodatkowo musi być w niej szafran, czosnek oraz różne warzywa, mięso (może być kurczak, wieprzowina, wołowina lub króliki) albo owoce morza np. krewetki.

Paella pod wieloma względami przypomina polski rosół. W każdym hiszpańskim domu jest przygotowywana nieco inaczej, a nawet jeśli wykorzystywane są takie same składniki, to zazwyczaj różni się w smaku. 

W Hiszpanii powszechnie uważa się, że najwłaściwszym dniem na podanie paelli jest czwartek. Nikt jednak nie potrafi sprecyzować, dlaczego właśnie akurat w tym dniu. Jedna z teorii głosi, że był to pierwszy dzień, kiedy do odleglejszych miast docierały świeże owoce morza. Historia tego dania sięga jednak X wieku, kiedy to rządzący Półwyspem Iberyjskim Maurowie rozpoczęli hodowlę ryżu. Potrawa stała się popularna dopiero w XIX wieku. Paella nazwę wzięła od patelli, czyli specjalnego rzymskiego metalowego naczynia, w którym była przygotowywana.

Fot. NaKanarach.pl