BOŻE CIAŁO NA WYSPACH KANARYJSKICH

Aktualności Imprezy Obyczaje

Zamiast sypania kwiatków w Boże Ciało na Wyspach Kanaryjskich można oglądać bajecznie kolorowe dywany, wyglądające jak arcydzieła malarstwa i są wykonane z piasku lub płatków kwiatów. W tym dniu są one jedną z największych atrakcji i przyciągają tłumy oglądających.

W Polsce w wielu miejscach 30 maja 2024 roku odbywają się procesje Bożego Ciała. W katolickiej Hiszpanii jest to dzień wolny, ale tylko w Madrycie. Na Wyspach Kanaryjskich procesje Bożego Ciała nie są tak powszechne jak w Polsce.

Widowiskowe uroczystości odbywają się np. w La Laguna oraz w La Orotavie na Teneryfie. Mieszkańcy dekorują ulice kolorowymi kwiatami i piaskiem, tworząc z nich piękne, barwne i olbrzymie dywany, które robią wrażenie i niemal zapierają dech w piersiach.

W 2024 roku mistrzowie dywanów od kilku dni spotykali się, aby przygotować nietypowy gigantyczny dywan na Boże Ciało. Gobelin wykonano z naturalnych piasków z parku narodowego Teide, gdzie znajduje się najwyższy szczyt w Hiszpanii. W tym roku dywan na Placu Ratuszowym w miejscowości La Orotava na Teneryfie, prowadził Domingo González Exposito, przedstawiając w jednym gobelinie postacie z niebios.

Przed laty w wielu miejscowościach w Hiszpanii w przeddzień procesji mieszkańcy przygotowywali dywany ze świeżych kwiatów. Ich motywy nawiązywały głównie do Eucharystii. Oprócz procesji odbywają się także parady wojskowe, pokazy fajerwerków i walki byków.

Gigantyczny dywan kwiatowy w La Orotava Foto: Archiwum Ayuntamiento Villa de La Orotava

Zobacz też archiwalne VIDEO:

Foto: Twitter/Fiestas Populares y Tradicionales de La Laguna

Foto: Facebook/Prensa Ayuntamiento La Orotava 

Foto: pixbay.com