NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NA PLAŻY (VIDEO)

Aktualności Imprezy Obyczaje

Magia Nocy Świętojańskiej (Noche de San Juan) obchodzonej co roku z 23 na 24 czerwca przyciąga tysiące mieszkańców i turystów, którzy tłumnie ruszają na plażę, aby m.in. rozpalić ognisko oraz obejrzeć spektakularne pokazy fajerwerków.

Foto: Archiwum NaKanarach.pl

Imponujący spektakl pirotechniczny odbywa się w stolicy Gran Canarii. Na plaży Las Canteras w nocy z 23 na 24 czerwca przygotowano ponad 500 kilogramów materiałów pirotechnicznych, który zostanie wystrzelony jednocześnie z obszarów Los Muellitos i La Puntilla, co pozwoli podziwiać kolorowy i imponujący pokaz sztucznych ogni m.in. z plaży.

W Puerto de Mogan organizowany jest spektakl czarownic i palenie ogniska na plaży. Tłumy spotykają się też na plaży Playa del Ingles.

To najbardziej magiczna noc w roku. W Hiszpanii można ją spędzić na plaży lub przechodzić przez ognisko w wigilię Św. Jana. Tradycja nakazuje przeskoczyć 7 razy.

Do najbardziej znanych tradycji należy też rzucanie ukochanej osobie warkocza z kwiatów lub kolorowych wstążek w momencie skakania do ogniska. Jeśli wybranek podniesie go, zanim spadnie na ziemię, będzie to oznaczać dobrobyt dla pary. Jest też rytuał przewidywania przyszłości związku i polega na umieszczeniu pary igieł w głębokiej misce wypełnionej wodą i umożliwieniu im swobodnego pływania. Jeśli szpilki się rozdzielą, zakłada się, że w związku może nastąpić rozłam, a jeśli igły się połączą, obie osoby pozostaną razem.

Bardzo popularnym obrzędem Nocy Świętojańskiej jest wypisanie życzeń na kartce papieru i spalenie jej w ogniskach na plaży, wykonując trzy skoki. W Katalonii w tę noc jedzą klasyczną kokę San Juan – słodycze z mąki, jajek, mleka i kandyzowanych owoców i popijają hiszpańskiego szampana. Kadyks świętuje Fiesta de los „Juanillos”, czyli szmaciane lalki wykonane przez mieszkańców są palone, aby symbolizować początek lata.

W niektórych rejonach Hiszpanii np. w Andaluzji tradycją jest mycie twarzy w wodzie morskiej tuż o północy, aby zachować zdrowie i urodę przez cały rok. Jednak zgodnie z tradycją zaklęcie przestałoby działać, gdyby po wykąpaniu twarzy osoba spojrzała w lustro. W Galicji tradycja nakazuje, aby zrobić to z wodą, w której poprzedniego wieczoru zanurzono bukiet ziół San Juan. 

Jest też przesąd spania w tę magiczną noc z trzema ziemniakami pod poduszką. Jeden ziemniak powinien być cały, drugi przekrojony, a trzeci obrany ze skórki. Następnego dnia trzeba włożyć rękę pod poduszkę i wydobyć jedną z bulw: jeśli usunie się cały ziemniak, przyszłość będzie pełna dobrobytu; zaznaczony ziemniak odzwierciedlałby naprzemienność pozytywnych i nieszczęśliwych chwil; wreszcie ziemniak bez skórki symbolizowałby pecha. Są też inne rytuały obchodzone w Hiszpanii podczas Wigilii Św. Jana.

  • Zrobiony przez nas krzyż musi być powieszony na drzewie o północy, aby obietnice zostały spełnione i dotrzymane przez całe życie
  •  Siedem świec na powierzchni pokrytej czerwonym suknem ma przyciągnąć do nas pasję, odwagę i ochronę
  • Zakopanie kawałka świecy, która płonęła podczas Nocy San Juan to proszenie o żyzność ziemi i upraw
  • Dwie płonące czerwone świece w sypialni i spalenie nimi kartki z imieniem wybranej osoby
  • Dziewięć dowolnych kwiatów należy umieścić pod poduszką, aby mieć sny, w których zobaczymy, co nas czeka w przyszłości.
  • Trzeba pić wodę ze źródła zebranego rano po Nocy San Juan, aby odpędzić zło.
  • W poprzednich latach, przed pandemią koronawirusa wyglądało to tak – zobacz Video:

Foto: FB/Fiestas de San Juan – Tenteniguada 2022, nakanarach.pl