ZMIANA CZASU I DWIE STREFY

Aktualności

HISZPANIA/WYSPY KANARYJSKIE: W Unii Europejskiej (UE) są 3 strefy czasowe: czas uniwersalny (UTC), czas środkowoeuropejski (CET) i czas wschodnioeuropejski (EET). Jednak przy planowanej zmianie czasu na zimowy warto pamiętać, że tylko w Hiszpanii i na Cyprze obowiązują dwie strefy czasowe, a wskazówki zegara przesuwamy w nocy o innej godzinie niż w Polsce. Jednak w tym pierwszym kraju wciąż toczy się dyskusja, że czas jest dla nich niewłaściwy, a przemęczeni mieszkańcy domagają się zmiany.

Dyskusja o strefie czasowej od wielu lat toczy się w Hiszpanii. W stolicy kraju – Madrycie jest identyczna godzina jak na przykład w Warszawie lub Berlinie. Od 1 stycznia 1901 roku w tym południowym kraju wprowadzono czas uniwersalny, czyli środkowoeuropejski (GMT±00:00), który jest znormalizowany we wszystkich częściach Hiszpanii, z wyjątkiem oddalonych od Półwyspu Iberyjskiego o ok. 1500 km Wysp Kanaryjskich, które zachowały czas słoneczny aż do 1922 roku.

Central European Time (CET) obowiązuje w takich krajach w Unii Europejskiej, jak: Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Austria, Belgia, Holandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Polska, Węgry, Słowacja, Czechy

Jednak wielu Hiszpanów domaga się, aby w tym kraju wprowadzić czas zachodnioeuropejski, który byłby bardziej odpowiedni z geograficznego punktu widzenia. Co jakiś czas w Hiszpanii wraca dyskusja dotycząca szkodliwego wpływu życia w niewłaściwej strefie czasowej. Uwielbiają oni nocny tryb życia. Dlatego mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego coraz częściej wskazują na dużą rozbieżność pomiędzy pozycją słońca, a godziną na zegarku. W szczególności ma to wpływać na późne godziny posiłków, bo na przykład kolacja zazwyczaj jest spożywana nie wcześniej niż o godz. 21.

Według badań naukowców z powodu złej godziny hiszpańskie społeczeństwo nie śpi wystarczająco długo przez co, jak alarmują eksperci, jest przewlekle zmęczone. Problemy dotyczą nie tylko dorosłych, ale są też normą u dzieci, które jeszcze czasem po północy przebywają poza domem i jest to w tym kraju pewną normą. Statystyczny mieszkaniec Hiszpanii śpi każdej nocy średnio o godzinę za krótko.

Jednak niektóre kraje UE, takie jak Portugalia (w tym Madera), Wielka Brytania, Irlandia, Wyspy Owcze oraz Wyspy Kanaryjskie mają godzinę do tyłu od czasu standardowego. Obowiązuje tu czas zachodnioeuropejski (ang. Western European Time, WET). To strefa czasowa, odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 0°, równemu uniwersalnemu czasowi koordynowanemu (UTC+0:00). Mieszkańcy kontynentalnej Hiszpanii czasem sobie nawet żartują z mieszkańców Kanarów, że oni faktycznie żyją dokładnie tak, że ciągle mają godzinę do tyłu. Tutaj faktycznie żyje się wolniej, a długie kolejki w czynnych zazwyczaj do godz. 14 bankach urzędach czy na poczcie nikogo już nie dziwią.

W nocy z 26 na 27 października 2024 roku nastąpi zmiana czasu na Wyspach Kanaryjskich z letniego na zimowy. Odbywa się to tego samego dnia, co w Polsce, czyli zawsze w ostatnią niedzielę października, ale o innej godzinie.

Wskazówki zegarów na Wyspach Kanaryjskich trzeba przesunąć o godzinę do tyłu, czyli z godz. 2 na 1. Natomiast w Polsce z godziny 3 na 2. W praktyce oznacza to, że będziemy spać o godzinę dłużej.

W praktyce oznacza to wschód słońca w zależności od poszczególnych wysp archipelagu będzie o prawie pół godziny wcześniej, czyli pomiędzy godz. 7:05 a 7:24, a słońce będzie zachodzić ok. godz. 19 czasu kanaryjskiego.

Kolejna zmiana czasu zaplanowana jest wiosną 2025 roku. Wówczas zegary na Wyspach Kanaryjskich trzeba przestawić z czasu zimowego na letni. Odbywa się to zawsze w ostatnią niedzielę marca. Wtedy w Hiszpanii, tak jak w Polsce, przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Jednak na Wyspach Kanaryjskich niewiele to zmieni we wschodzie słońca, które również w okresie letnim pojawia się tu dopiero po godz. 7, a nie jak w Polsce już o 5 rano. Na archipelagu w tym czasie słońce zachodzi zazwyczaj, w zależności od miesiąca, pomiędzy godz. 19 a 21.

Z kolei od lat 70 Cypr jest podzielony na dwie części: grecką i turecką. Od końca października 2016 roku do dzielących Cypr granic politycznych doszła także granica stref czasowych.

Foto: NaKanarach.pl