Wyspy Kanaryjskie to region należący do Hiszpanii, pomimo, że dzieli go od Półwyspu Iberyjskiego prawie 1,5 tys. km. Archipelag składa się z 7 dużych wysp pochodzenia wulkanicznego, a także 6 mniejszych i mało znanych wysepek: Graciosa, Alegranza, Lobos, Montana Clara, Roque del Este i Roque del Oeste.
Wyspy Kanaryjskie leżą ok. 150 km na zachód od Afryki, ich powierzchnia wynosi 7293 km², a liczba mieszkańców ponad 2 mln. Najludniejsze są: Teneryfa (806 tys. mieszkańców), Gran Canaria (730 tys.), Lanzarote (97 tys.), Fuerteventura (87 tys.), La Palma (84 tys.), La Gomera (22 tys.), El Hierro (10 tys.). Pozostałe wyspy są jeszcze mniejsze, niezamieszkałe wcale lub zamieszkałe tylko czasowo.
Największe z Wysp Kanaryjskich to Teneryfa, Fuerteventura i Gran Canaria. Obszar jest zaliczany do Makaronezji. Region w wyniku wcześniejszych konfliktów podzielono na dwie prowincje, które mają dwie stolice: Santa Cruz de Tenerife na Teneryfie oraz Las Palmas de Gran Canaria (największe miasto na Wyspach Kanaryjskich), które zamieszkuje licząc jako centrum administracyjne 379 tys. mieszkańców na obszarze 100,55 km², natomiast zespół miejski ma 670 tys. mieszkańców Las Palmas jest ósmym co do wielkości miastem w Hiszpanii.
La Gomera to najzieleńsza wyspa na całym archipelagu. Jest nazywana „Wyspą Kolumba”, który podczas swoich wypraw właśnie tutaj zaopatrywał się w wodę i żywność przed wyruszeniem do Nowego Świata. To jedna z najmniejszych wysp na archipelagu. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego z najwyższym szczytem Garajonay. Na wyspie używany jest też unikatowy język gwizdów zwany el silbo gomero.
NAZWA I HISTORIA
Nazwa Wysp Kanaryjskich nie pochodzi, wbrew pozorom, od popularnych ptaków kanarków, lecz od nazwy psa. W przeszłości obszar ten był zamieszkiwany był przez stada dzikich czworonogów. Pies to po łacinie to „canis” – stąd właśnie wzięła się nazwa Islas Canarias. Jednak nazwa „kanarek” wzięła się od nazwy wysp.
W starożytności Wyspy Kanaryjskie określano jako Wyspy Szczęśliwe i według legend były odwiedzane przez Rzymian i Greków. Na początku XIV w. wyspy zostały ponownie odkryte przez Europejczyków. Wówczas tereny te zamieszkiwał lud Guanczów, pokrewny Berberom, który został w wyniku wojen prawie całkowicie wytępiony w wielu krwawych bataliach i częściowo zasymilowany.
TEMPERATURY POWIETRZA I OCEANU NA WYSPACH KANARYJSKICH
LATO – najcieplej na Wyspach Kanaryjskich jest od lipca do września. Wówczas temperatury mierzone w cieniu mogą sięgać średnio 27- 30 stopni, ale podczas kalimy zdarzają się też upały dochodzące do 45 stopni Celsjusza w cieniu. Dlatego zdarza się, że czasem na Gran Canarii notuje się najwyższe temperatury w całej Hiszpanii.
JESIEŃ – w październiku średnie temperatury spadają do ok. 25 stopni, w listopadzie do 23 stopni. W nocy ok. 19-20 stopni.
ZIMA – w grudniu temperatury wahają się średnio pomiędzy 19-23, w styczniu spadają do 21, a w lutym do 19-21 stopni w cieniu, ale i zdarzają się zimowe dni w temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza. Noce w sezonie zimowym mogą być chłodniejsze – ok. 11-17 stopni, a na szczytach Teneryfy i La Palmy powyżej 800 metrów nawet zdarzają się temperatury ujemne do -5 stopni Celsjusza i czasem pada śnieg. Jedynym wyjątkiem jest jedna z najmniejszych wysp El Hierro, gdzie temperatury nawet latem rzadko przekraczają 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia.
WIOSNA – temperatury są całkiem przyjemne ok. 22-25 stopni, ale w kwietniu 2023 roku na południu Gran Canarii zanotowano temperaturę przekraczającą 42 stopnie Celsjusza w cieniu.
Najcieplejsza woda w oceanie na Wyspach Kanaryjskich jest od sierpnia do października ok. 23-24 stopni Celsjusza, w lipcu – 22, w czerwcu oraz w listopadzie i grudniu ok. 21, a od stycznia do maja 19-20 stopni. Dla porównania średnia temperatura wody w polskim Bałtyku wynosi latem zaledwie 18 stopni.
Na Wyspach Kanaryjskich jest średnio 300 słonecznych dni w roku. Najwięcej deszczowych dni notuje się w grudniu (nawet 55 mm). W styczniu, lutym i marcu opady są mniejsze, ale też się zdarzają.
Niemal wszystkie wyspy archipelagu mają różne strefy klimatyczne. W przypadku Gran Canarii, która ma średnicę 60 km różnica temperatur między południem, a północą wyspy może wynosić 10 stopni Celsjusza. Jest tu kilka stref klimatycznych od suchej i cieplejszej na południu do wilgotniejszej i chłodniejszej na północy. Podobnie jest na Teneryfie.
Fuerteventura – w przeciwieństwie do innych wysp Kanarów – nie jest podzielona na dwie strefy klimatyczne, czyli chłodniejszą północ oraz cieplejsze południe z minimalną ilością opadów deszczu, który w sezonie letnim może być niespotykany przez kilka miesięcy. Wyspa uznawana jest jednak za bardziej wietrzną. Jest rajem dla surferów i amatorów innych sportów wodnych, a wysokie temperatury latem nie są tak uciążliwe.
NAJLEPSZY KLIMAT NA ŚWIECIE
Vina del Mar w Chile oraz sklasyfikowane tuż za nim na drugim miejscu Las Palmas de Gran Canaria w Hiszpanii to według naukowców najlepsze miejsca na świecie do zamieszkania przez człowieka – wynika z rankingu przygotowanego przez portal Weatherwise.org. Te miasta mają najwięcej słonecznych dni w roku oraz łagodne zimy. Na Gran Canarii średnia temperatura w sezonie zimowym (styczeń, luty) waha się w okolicach 21 w dzień i ok. 15 stopni Celsjusza w nocy. Wyspy Kanaryjskie to region wiecznej wiosny, nie jest ani za gorąco ani za zimno (temperatura rzadko przekracza 30 stopni Celsjusza) i nie ma większych wahań ciśnienia atmosferycznego – średnio jest ok. 1013 hPa. Pobyt w takim klimacie według specjalistów zapobiega chorobom kości (np. osteoporozie) i pomaga w przypadku dolegliwości typu wysokie ciśnienie krwi i ból mięśni.
Australijski magazyn podróżniczy „Traveller” w artykule o stolicy Gran Canarii – Las Palmas, powołuje się na badania Thomasa Whitmore’a z Uniwersytetu Syracuse, który w 1996 roku przeanalizował klimat sześciuset miast na świecie. Stwierdził, że w Las Palmas klimat do dobrego samopoczucia jest wyśmienity z powodu niewielkich różnic temperatur w dzień i w nocy, umiarkowanego wiatru i podobnych temperatur między latem a zimą.
To idealne miejsce na wakacje przez cały rok. Wysoka zawartość soli mineralnych oraz jonów ujemnych w Oceanie Atlantyckim zapewnia działanie przeciwutleniające i relaksacyjne. Powietrze niesione przez passat wpływa korzystnie na układ oddechowy i na skórę, która po takim wypoczynku będzie dogłębnie odżywiona i nawilżona.
CZAS LETNI I ZIMOWY NA WYSPACH KANARYJSKICH
Przez cały rok dni są jednak krótsze niż w Polsce. Jasno robi się w bardzo krótkim czasie, czyli także inaczej niż u nas. Latem słońce wschodzi ok. godz. 7 czasu lokalnego i zachodzi po 21, w zimie dni są krótsze – wschód po godz. 7, zachód po godz. 18. Warto pamiętać, że zegarki trzeba przesunąć o godzinę do tyłu, w porównaniu z obowiązującym w danym okresie czasem w Polsce. Dwa razy w roku – pod koniec marca i października – trzeba zmienić czas z zimowego na letni i odwrotnie.