OKRĄGŁA TĘCZA NAD KANARAMI

Pogoda

Czy wiedzieliście kiedykolwiek okrągłą tęczę. Okazuje się, że jest to możliwe, gdy na niebie występuje tzw. efekt Halo (gr. hálos, „tarcza słoneczna”). Jest to rzadko spotykane zjawisko zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty, biały lub zawierający kolory  (wewnątrz czerwony, fioletowy na zewnątrz), pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko spowodowane jest załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów znajdujących się w chmurach pierzastych piętra wysokiego lub we mgle lodowej – czytamy na Wikipedii.

Najczęściej możemy obserwować tzw. małe halo o kącie 22 stopni. Ale możliwe są też większe, choć rzadziej spotykane tęczowe okręgi w atmosferze polarnej lub w przypadku atmosfer planetarnych. Duże halo o rozmiarze kątowym 46 stopni powstaje podczas załamania światła na krawędziach kryształów do siebie prostopadłych (kryształy lodu mają budowę graniastosłupa prostego o podstawie sześciokątnej).

Pozorna odległość do okrągłej tęczy wynosi: ok. 400 tys. km albo ok. 150 mln km. Natomiast zasięg widoczności halo określony jest przez rozmiar chmury, na której rozprasza się światło – informuje Wikipedia.

Foto: Czytelniczka Marta