39 STOPNI – REKORD CIEPŁA (AKTUALIZACJA)

Aktualności Pogoda

Na Wyspy Kanaryjskie dotarły niespotykane, jak na tę część Europy, upały. 10 czerwca na Gran Canarii temperatura rekordowo wzrosła aż do 39 stopni Celsjusza.

Meteo Tenerife informuje, że od tego tygodnia następuje stopniowy wzrost temperatur, który w niektórych rejonach archipelagu ma przekroczyć 30º. Na wschodnich wyspach – głównie na Lanzarote, Fuerteventurze i Gran Canarii i w mniejszym stopniu na Teneryfie ma też pojawić się ciepły, saharyjski wiatr, który może przenosić pył i prowadzić do podrażnienia oczu.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) wydała żółte ostrzeżenie od środy 9 czerwca od godz. 11 o wzroście temperatur powyżej 34 stopni na południu, wschodzie i zachodzie Gran Canarii i Teneryfy, na zachodzie La Palmy i na całej Fuerteventurze, Lanzarote, La Gomerze i El Hierro. Synoptycy prognozują, że na południu, wschodzie i zachodzie Gran Canarii termometry mogą przekraczać 37 stopni Celsjusza.  Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 18.59.

Te upalne dni są spowodowane przez adwekcję, która jest procesem przenoszenia właściwości atmosfery, w tym przypadku ciepła. Charakteryzują się zazwyczaj pozostawieniem śladu tzw. mgły adwekcyjnej, gdzie warstwa wilgotna jest wypierana przez warstwę cieplejszą i bardziej suchą, co prowadzi do obniżenia chmur. Z tego powodu słońce jest za mgłą, ale trzeba na nie uważać, gdyż może mocniej i szybciej opalać. Dlatego zaleca się, aby ostrożnie korzystać z kąpieli słonecznych.

Mgła kanaryjska Foto: Twitter/Aemet Canarias

W czerwcu fala upałów dotknęła szczególnie północnej Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Indii. Tam termometry pokazują rekordowe temperatury sięgające np. w Pakistanie aż 52 stopnie Celsjusza. Upalnie w najbliższych dniach ma być także w Europie, również w Polsce.

AKTUALIZACJA 9.06.2021:

W środę na południu Gran Canarii termometry pokazały 33 stopnie Celsjusza w cieniu i aż 38 w nasłonecznionych miejscach.

38 stopni na Gran Canarii Fot. Czytelnik

AKTUALIZACJA 10.06.2021:

Według ostrzeżenia Państwowej Agencji Meteorologicznej (Aemet) 10 czerwca najcieplejszym miejscem na Wyspach Kanaryjskich ma być ponownie wschód, południe i zachód Gran Canarii. Prognozowana maksymalna temperatura ma wynieść 37 ºC. Temperatury minimalne pozostaną powyżej 25 ºC.

Na Lanzarote i Fuerteventurze maksymalna temperatura może dojść do 36 ºC. Dotyczy to głównie obszarów śródlądowych południowej połowy obu wysp.

Na pozostałych wyspach temperatury osiągną ok. 34 stopni Celsjusza.

39 stopni to rekord ciepła, który padł na Gran Canarii w Tasarte, z kolei w Las Tirajanas, w środkowej części San Bartolome de Tirajana – 38,1 stopnia. W Agüimes – 37,2 stopnia Celsjusza. 

Foto: Twitter/Aemet, Czytelnik