RENOWACJE I ZMIANY NA PLAŻACH

Atrakcje i egzotyka Turystyka

Gmina Mogan na Gran Canarii buduje nową, piaszczystą plażę Las Marañuelas. Tymczasem w lipcu do dyspozycji mieszkańców i turystów została ponownie otwarta plaża Tauro. Po krótkiej przerwie otwarto też plażę La Puntilla.

Plaża Tauro zmieniła się nie poznania. Wcześniej była kamienista. Teraz jest piaszczysta. Burmistrz gminy Mogan, Onalia Bueno, poinformowała że zatoka została otwarta, jednak  kąpiel jest zakazana na obu jej końcach, zarówno w tej położonej najbliżej Amadores, gdzie rurociąg pochodzący z pobliskiego zakładu odsalania zrzuca solankę do morza, jak i wzdłuż brzegu od strony plaży Cura, gdzie istnieje ryzyko spadania skał z falochronu.

Plaża Tauro po renowacji Foto: mogan.es

Od czerwca 2021 roku w tej samej gminie trwają też prace renowacyjne nabrzeża plaży Las Marañuelas w Arguineguín. Urząd informuje, że prace polegają na likwidacji skalniaka znajdującego się przy ścianie wyznaczającej teren piaszczysty i przekształceniu parteru po prawej stronie w miejsce odpoczynku. Powstanie również stacja ratunkowa i toalety. Plaża Las Marañuelas zyska 312 metrów piasku dzięki usunięciu skalniaków. Nie tylko zmniejszają one przestrzeń, ale także pozwalają na gromadzenie się odpadów między kamieniami. W związku z tym, po jego likwidacji i późniejszym wykonaniu muru oporowego, użytkownicy tej plaży w nadmorskim mieście Arguineguín będą mieli większy obszar plaży – na niektórych odcinkach o szerokości do 5 metrów – do użytku oraz czystsze środowisko.

Rada Miejska Las Palmas de Gran Canaria ogłosiła też ponowne otwarcie kąpieliska na plaży La Puntilla, obok przystani rybackiej w dzielnicy rybackiej San Cristóbal, po zanotowaniu wysokiego poziomu bakterii jelitowych i 48 godzinach zamknięcia. Ponownie pobrane próbki w dniu 21 lipca wskazało, że w tym miejscu można się już kąpać.

Foto: mogan.es