PONAD 1500 WSTRZĄSÓW NIEDALEKO LA PALMY (AKTUALIZACJA)

Aktualności

Niespokojnie pod względem sejsmologicznym zrobiło się w okolicach południa kanaryjskiej wyspy La Palma. Wstrząsy zaczęły się 11 września 2021 r. i występują w kolejnych dniach. Dotychczas największe w ostatnich latach trzęsienie ziemi miało magnitudę o sile 3,9 i było odczuwalne w kilku gminach. Według naukowców grunt podniósł się o 10 centymetrów.

Serwis informacji o zdarzeniach sejsmicznych (IGN Seismology) poinformował, że wykrył nową serię sejsmiczną zlokalizowaną na południu wyspy La Palma, która nadal wykazuje intensyfikację aktywności.

Od jej rozpoczęcia w miniony weekend o godzinie 3:18 (UTC) w nocy przez dobę wykryto 315 trzęsień ziemi, z których 90 zostało zlokalizowanych.

Wielkość magnitud wzrosła wczoraj, szczególnie od godziny 15:00 (UTC) z maksymalną wielkością 2,8 mbLg. Trzęsienia ziemi występują na głębokości od 8 do 13 km. Na razie nie ma informacji o bezpośrednim zagrożeniu dla mieszkańców La Palmy. Instytut Sejsmologiczny zintensyfikował ciągłe monitorowanie działalności tego zjawiska.

AKTUALIZACJA 14.09.2021:

14 września 2021 roku zanotowano największą w ostatnich kilku latach aktywność sejsmiczną uśpionego, ale wciąż aktywnego szczytu wulkanicznego Cumbre Vieja na La Palmie. W ciągu kilku godzin National Geographic Institute (IGN) zarejestrował ponad 100 wstrząsów, w tym jedno o wielkości 1,8, zlokalizowane w Tazacorte o godzinie 03:29, na głębokości 4 kilometrów. Następnie o godz. 5:40, wykryto kolejny na głębokości 6 kilometrów w Fuencaliente o sile 3,0 w skali mbLg. Natomiast o godz. 7 w El Paso zarejestrowano kolejne wstrząsy o największej do tej pory na Kanarach sile 3,9 magnitud i na głębokości 9 km, które było odczuwalne w kilku gminach wyspy, w tym w Santa Cruz de La Palma.

Od początku serii sejsmicznej o godzinie 3:18 (UTC) 11 września do godziny 8:00 (UTC) 14 września wykryto 1570 trzęsień ziemi w południowej części wyspy La Palma – informuje Narodowy Instytut Geograficzny (IGN).

Ministerstwo Administracji Publicznej, Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa uruchomiło „Specjalny plan ochrony ludności i uwagi na zagrożenia związane z ryzykiem wulkanicznym” (PEVOLCA) Komitetu Naukowego w celu oceny sytuacji aktywności na wyspie, co oznacza, że ​​Fuencaliente, Los Llanos de Aridane, El Paso i Mazo przechodzą z zielonego do alertu żółtego w skali zagrożenia wulkanicznego.

Dyrektor Volcanic Surveillance Area Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), Luca D’Auria, powiedział w wywiadzie dla COPE Canarias, że „La Palma jest aktywnym wulkanem, więc prędzej czy później nastąpi erupcja, jednak może to nastąpić za tydzień, za miesiąc lub za 50 lat”.

Mapa i wykres trzęsień ziemi na La Palmie – 2021 r.

Dla porównania w 2016 r. odnotowano na wyspach 388 trzęsień ziemi. W 2017 roku było ich już 1100. Najgorzej było w 2018 roku, wówczas było 1527 wstrząsów. Najwięcej z nich pojawia się na La Palmie i El Hierro. Najbezpieczniej pod tym względem jest na wyspach: Gran Canaria, La Gomera, Fuerteventura i Lanzarote. 

AKTUALIZACJA 15.09.2021 r.:

National Geographic Institute (IGN) poinformował, że o godz. 13:29 w gminie El Paso (La Palma) wystąpił ruch sejsmiczny o magnitudzie 3,3 o głębokości 8 kilometrów. Na wyspie obowiązuje alarm wulkaniczny.

Władze poinformowały, że powierzchnia wyspy La Palma została zdeformowana o około 6 centymetrów w obszarze, w którym znajdują się ruchy sejsmiczne wokół Cumbre Vieja na małej głębokości (od jednego do trzech kilometrów pod ziemią).

Zdaniem ekspertów choć proces sejsmiczny w ostatnim czasie nasilił się i może szybko ewoluować w krótkim okresie, to nadal nie ma wyraźnych dowodów na zbliżającą się erupcję wulkanu.