OPŁATY ZA WŁASNE JEDZENIE

Aktualności Atrakcje i egzotyka Turystyka

Stowarzyszenie ochrony konsumentów FACUA potępiło Loro Parque SA, firmę będącą właścicielem parku wodnego Siam Park na południu Teneryfy, za pobieranie dodatkowej opłaty od gości, którzy chcą wnieść do parku własne jedzenie i napoje.

Siam Park to największa tego typu atrakcja w Europie. Ma zjeżdżalnię o wysokości 28 metrów oraz baseny ze sztucznymi falami, gdzie uczyła się pływać na desce surfingowej m.in. światowej sławy piosenkarka Shakira, która w 2021 roku nagrywała tu teledysk do utworu pt. Don’t Wait Up.

Na stronie internetowej Siam Park w zakładce „Gdzie zjeść?” znajduje się nie tylko lista restauracji w parku, ale także niecodzienny komunikat dla gości: „Opłata za wnoszenie jedzenia i napojów podczas wizyty w hotelu i parku wynosi trzy euro, a możesz je spożywać wyłącznie w wyznaczonym miejscu piknikowym”.

FACUA uważa, że opłata w wysokości 3 euro za przechowywanie żywności i napojów zakupionych poza parkiem „narusza artykuł 82 Królewskiego Dekretu Legislacyjnego 1/2007 z 16 listopada, który zatwierdza tekst ustawy o ochronie konsumentów i Użytkowników oraz innych ustaw uzupełniających, w których stwierdza się, że wszelkie postanowienia nie negocjowane indywidualnie oraz wszelkie praktyki, na które nie wyrażono zgody, wbrew wymogom dobrej wiary powodują, ze szkodą dla konsumenta i użytkownika, istotną nierównowagę prawa i obowiązki stron wynikające z umowy.”

Ponadto art. 89 tej samej zasady wyjaśnia, że ​​„podwyżki” cen usług dodatkowych, finansowania, odroczeń, dopłat, rekompensat lub kar, które „nie odpowiadają dodatkowym korzyściom, które można zaakceptować lub odrzucić w każdym przypadku wyrażonym z należytą jasnością”.

Foto: Facebook/Siam Park