REAKTYWACJA POŻARU NA LA PALMIE

Aktualności

Już drugi raz w lipcu 2023 rok reaktywował się pożar lasu na kanaryjskiej wyspie La Palma. Tymczasem pożar na Gran Canarii został opanowany.

Dostępne na wyspie zasoby lądowe i powietrzne zostały przeniesione 27 lipca 2023 roku na miejsce, aby pracować nad operacją – ogłosili urzędnicy z Cabildo de La Palma.

Cabildo de La Palma poinformowały, że wszystkie dostępne zasoby powietrzne i lądowe są już w okolicy. Co więcej, jest to jeden z najgorętszych punktów pożaru, który dotknął około 2500 hektarów.

Pożar został reaktywowany na niespalonym dotychczas obszarze położonym na grzbiecie między wąwozem Cañeras a wąwozem Cienpiés.

Jest to obszar, do którego trudno się dostać i gdzie tylko środki powietrzne są w stanie działać, ponieważ środki naziemne nie są w stanie tego zrobić i tam dojechać.

W połowie lipca 2023 roku Strażacy i żołnierze walczyli z potężnym pożarem lasu na kanaryjskiej wyspie La Palma. Ewakuowano wówaczas tysiące mieszkańców. A o tym wydarzeniu informowały też największe polskie media.

Pożar, który początkowo wymykał się spod kontroli, wymusił ewakuację ponad 4 tys. osób – poinformował 16 lipca 2023 roku prezydent Wysp Kanaryjskich Fernando Clavijo.

Od poprzedniego meldunku z popołudnia z 15 lipca 2023 roku wynika, że liczba ewakuowanych mieszkańców wyspy wzrosła o ponad dwa tysiące, zaś obszar pożaru zwiększył się o 175 hektarów, do 4675.

Prezydent Wysp Kanaryjskich powiedział, że ewakuacje spotkały się z oporem ludności, którą poprosił o podporządkowanie się decyzjom sił porządkowych starających się zapewnić im bezpieczeństwo. Ewakuowano 4255 osób z gmin Tijarafe i Puntagorda w północno-zachodniej części wyspy, a obecnie ponad sto osób znajduje schronienie w pawilonie miejskim Los Llanos de Aridane i jest wspieranych przez Czerwony Krzyż – powiedział Clavijo.

Clavijo dodał też, że spadek temperatury, wzrost wilgotności i fakt, że wiatr nie wieje tak mocno, jak oczekiwano, to warunki pozytywne, które mogą sprzyjać gaszeniu pożaru.

W akcji ratunkowej oprócz strażaków uczestniczy dodatkowo 100 żołnierzy sił lądowych Hiszpanii.

ZOBACZ VIDEO:

Przypomnijmy: w 2021 roku kanaryjska La Palma była niszczona przez wybuch wulkanu Cumbre Vieja (tłum. Stary Szczyt). Wówczas ewakuowano ponad 7 tys. osób na południu wyspy. Lawa zniszczyła ok. 10 procent powierzchni wyspy, w tym wiele domów, upraw bananów oraz innych owoców i warzyw, cmentarz, a także stację benzynową.

Foto: Facebook/Bomberos de Tenerife, Facebook/El Apurón