NIEBEZPIECZNY KOMAR NA TENERYFIE

Aktualności

Na Wyspach Kanaryjskich ponownie pojawił się kolejny niebezpieczny komar egipski, który przenosi groźne dla człowieka i zwierząt choroby, takie jak denga, Zika, chikungunya i żółta febra. Wcześniej widywano go jedynie w Azji, Afryce, Ameryce, Australii i południowej Europie. 

Różne gatunki komarów na Wyspach Kanaryjskich pojawiają się głównie w sezonie zimowym (kiedy zdarza się więcej opadów deszczu), czyli zupełnie o innej porze roku niż w Polsce, gdzie z kolei kąśliwe owady pojawiają się latem.

Ministerstwo Zdrowia Wysp Kanaryjskich ponownie uruchomiło w 2024 roku protokół przewidziany w Systemie Nadzoru Entomologicznego po wykryciu dorosłego osobnika z gatunku Aedes Aegypti (komar egipski) w porcie Santa Cruz de Tenerife. Po analizie próbek pobranych pod koniec lutego 2024 roku, obecność dorosłych komarów wykryto w jednym z aktywnych punktów systemu nadzoru od czasu wcześniejszego wykrycia osobnika tego samego gatunku w styczniu 2023 roku na Teneryfie. Przy okazji sprawdzono też możliwe miejsca lęgowe.

Foto: Czytelnik NaKanarach.pl

Komar tygrysi to jeden z najbardziej inwazyjnych i niebezpiecznych komarów na świecie, który przenosi aż 26 wirusów takich jak: denga, żółta febra, gorączka Zachodniego Nilu, Chikungunya, końskie zapalenie mózgu, japońskie zapalenie mózgu, zmiany wywołane wirusem Zika. Z kolei komar egipski roznosi śmiertelny dla człowieka wirus dengi w większości regionów tropikalnych i subtropikalnych świata. 

W ostatnich miesiącach zwiększono liczbę zainstalowanych pułapek, jak i częstotliwości pobierania próbek. Archipelag posiada urządzenia, które w ciągu jednego roku przeanalizowało 20 tys. komarów złapanych w 635 pułapkach z przynętą, zainstalowanych w 23 możliwych punktach wejścia komarów na archipelag; szczególnie w portach, lotniskach, obszarach zamieszkałych i szklarniach z importowanymi roślinami.

W 2023 roku dzięki systemowi nadzoru Ministerstwa Zdrowia zlokalizowano trzy niebezpiecznego komara tygrysiego w jednej szklarni w gminie Tacoronte na Teneryfie. Na tej wyspie pojawił się też okaz Aedes albopictus w listopadzie 2023 r. Z kolei na oddalonej o niespełna 90 km sąsiedniej Gran Canaria komary egipskie pojawiły się w porcie w stolicy wyspy w grudniu 2023 i styczniu 2024 r.

Po wykryciu komara tygrysiego na Teneryfie przeprowadzono przy użyciu specjalnego gazu fumigizację (likwidacja przy użyciu gazu) w szklarni, gdzie wyczyszczono mokre miejsca, w których mogły znajdować się larwy owadów. 

To już kolejna walka prowadzona z tym wyjątkowo niebezpiecznym gatunkiem komara przez Generalną Dyrekcję Zdrowia Publicznego na Wyspach Kanaryjskich, której udało się już wykorzenić obecność swojego krewnego, „Aedes aegypti” na Fuerteventurze w czerwcu 2019 r. oraz zlikwidować owada wykrytego w porcie Santa Cruz de la Palma 10 marca 2022 r. Z kolei w Santa Cruz de Tenerife w grudniu 2022 r. w domu w dzielnicy El Toscal znaleziono kilka okazów „Aedes aegypti”.

„To wykrycie pokazuje, że system nadzoru działa” – komentuje w rozmowie z kanaryjską gazetą Canarias7 dyrektor generalny ds. zdrowia publicznego samorządu regionalnego José Díaz-Flores na temat urządzenia, które wprowadzono na Wyspach Kanaryjskich w 2013 r. wspólnie z Uniwersyteckim Instytutem ds . Chorób Tropikalnych i Zdrowia Publicznego Wysp Kanaryjskich, pod kierunkiem badacza Basilio Valladaresa. Celem jest zapobieżenie temu, aby na archipelagu powtórzyła się sytuacja, jaka miała miejsce na portugalskiej Maderze , która w 2012 r. doświadczyła poważnej epidemii dengi.

Aedes albopictus to czarny komar z wzorem w formie prostego pasa.  Jest mniejszy od tych pospolitych na tym terytorium, który występuje częściej w środowiskach miejskich i przystosował się do rozmnażania w małych zbiornikach wodnych wytwarzanych przez człowieka.  Komar tygrysi gryzie zazwyczaj w dzień, a nie w nocy, a jego ukąszenie wywołuje silną reakcję zapalną, której towarzyszy silne pieczenie. Porusza się zwinnie blisko ziemi i nie wytwarza żadnego szumu. Gryzą tylko samice, ponieważ aby się rozmnażać, muszą żywić się krwią. Składają jaja w wodzie, z której wyłaniają się larwy, które następnie przekształcają się w poczwarki, a na koniec stają się komarami. Potrafią wyczuć obecność człowieka czy zwierzęcia z odległości 50 metrów. U siostrzanego komara egipskiego (Aedes aegypti) na ciemnym tle tułowia znajduje się biały wzór.

Mieszkańcy archipelagu mogą także współpracować w polowaniu na owada, przesyłając zdjęcia okazów lub obrazy silnych reakcji zapalnych w wyniku ukąszeń na adres e-mail: vectores.scs@gobiernodecanarias.org, wskazując miejsce, w którym owad się znajdował oraz numer telefonu kontaktowego.

Pierwszy środek ma na celu kontrolowanie i eliminowanie gromadzenia się wody, ponieważ może ona stać się, nawet jeśli jest bardzo mała jak zakrętka butelki, miejscem rozrodu. Dlatego władze Wysp Kanaryjskich apelują do mieszkańców:

• Na spodkach doniczek należy umieść piasek, aby można było je podlewać, unikając naczyń z wodą, w których samica mogłaby złożyć jaja. W przeciwnym razie naczynia należy opróżniać i czyścić raz w tygodniu, aby zapobiec przekształceniu się jaj złożonych przez samice w osobniki dorosłe.

• Unikać uprawy roślin bezpośrednio w wodzie (pothos, bambus, roślina pieniężna itp.), przenosząc je do gleby i codziennie zmieniaćwodę w wazonach.

• Na terenach zewnętrznych (ogrody, tarasy, dachy, tarasy, balkony itp.) należy ustawiać do góry nogami puste doniczki, butelki, wiadra, konewki i inne pojemniki, w których może gromadzić się woda deszczowa lub nawadniająca.

• Trzeba unikać zalania ogrodów, dachów, balkonów i tarasów po podlaniu lub deszczu. Utrzymuj te obszary w czystości i usuwaj pozostałości po przycinaniu, w których może gromadzić się woda.

• Codziennie należy czyśić i wymieniać wodę w poidłach dla zwierząt.

• Zbiorniki na wodę powinny być dobrze przykryte, aby zapobiec przedostawaniu się komarów, podobnie jak wszelkie pojemniki używane do zbierania wody deszczowej.

• Baseny muszą być dobrze chlorowane i codziennie poddawane recyrkulacji. Jeśli są puste i zawierają niewielką ilość wody, stanowią znaczne ryzyko rozprzestrzeniania się komarów.

• Warto wyczyścić tackę na zewnątrz lodówki i urządzeń klimatyzacyjnych , w których może gromadzić się woda.

Czytaj nasz artykuł także na stronie największego polskiego portalu – Wirtualna Polska:

https://turystyka.wp.pl/s/nakanarach-pl/przenosza-grozne-choroby-tropikalne-wlasnie-wykryto-je-w-europie-6946349446486784a

Foto: Fundacja Wysp Kanaryjskich na rzecz Kontroli Chorób Tropikalnych (FUNCCET)