TENERYFA Z PANDEMIĄ, A LUDZIE TAŃCZĄ – 30 OSÓB ZATRZYMANO (AKTUALIZACJA)

Aktualności Interwencje

Wciąż niepokojące dane płyną z Wysp Kanaryjskich. W ciągu ostatniego miesiąca zachorowalność na koronawirusa wzrosła dwukrotnie. Rekordowa ilość przypadków – ponad 250 – jest na Teneryfie. Nie przeszkodziło to jednak zorganizować na tej wyspie koncertu z muzyką i tańcami w Playa de Las Americas oraz w gminie San Miguel, gdzie zatrzymano 30 osób. Podobne zdarzenie było też na sąsiedniej Gran Canarii, w Playa del Ingles.

O sprawie ludzi tańczących przed klubem i głośną muzyką poinformował na Twitterze jeden z rozwścieczonych mieszkańców północy Teneryfy. Ludzie świetnie bawili się na zewnątrz, pomimo obowiązywania na Teneryfie 3 stopnia alarmowego i licznych obostrzeń pandemicznych. Z tego powodu lokale muszą być zamykane o północy i taniec nie jest dozwolony.

Użytkownik Twittera napisał: „Zostaję w Las Americas w ten weekend, aby odpocząć, ponieważ pracuję tutaj (w tym w weekendy) i mieszkam godzinę drogi samochodem. Prawie godzinę temu wszystko powinno być zamknięte. Jest miejsce dające Koncert na żywo i wiele osób w środku i na zewnątrz”.

Setki ludzi zebrały się też w minioną sobotę na fieście przed jednym z barów na terenie centrum handlowego Anexo II przy Playa del Ingles.

W ciągu miesiąca na Wyspach Kanaryjskich ponad dwukrotnie wzrosła liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem. W poniedziałek 5 lipca zanotowano na archipelagu 345 przypadków, z czego większość przypada na Teneryfę. Tutaj zmarły też 2 osoby. Gran Canaria ma także wzrost do 77 zachorowań,  Fuerteventura – 9, El Hierro – 3, La Palma – 1 oraz Lanzarote i La Gomera bez nowych przypadków.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na najnowszej mapie Covid pod kątem lokalizacji zakażeń pojawiło się aż 7 regionów Hiszpanii, w tym Wyspy Kanaryjskie. Obecnie te obszary oznaczono na czerwono z powodu wysokiego ryzyka zarażenia.

AKTUALIZACJA 7.07.2021:

Prawie 30 osób zatrzymali agenci Guardia Civil z Granadilla de Abona we współpracy z lokalną policją San Miguel de Abona po zorganizowaniu na początku lipca br. nielegalnej imprezy na terenie jednej z posesji w gminie San Miguel w piątek wieczorem. Większość uczestników to młodzi ludzie w wieku od 25 do 35 lat, obcej narodowości, głównie Europejczycy i nierezydenci wyspy. Śledczy stwierdzili na miejscu, że złamano ograniczenia maksymalnej liczby osób biorących udział w spotkaniach towarzyskich, organizując wydarzenie zachęcające do nieuprawnionego gromadzenia się, zakazu dystansowania się i nieużywania masek. Organizator miał też miejsce dla dj-a, bar i przenośne toalety.

Organizator imprezy i właściciel farmy zostali ukarani wysoką grzywną (ustaloną między 60 tys. a 600 tys. euro) przez Generalną Dyrekcję Zdrowia Publicznego Kanaryjskiej Służby Zdrowia za nieprzestrzeganie środków zapobiegawczych i powstrzymujących przeciwko Covid-19 na Wyspach Kanaryjskich.

 Foto: Twitter