KIEDY KONIEC UPAŁÓW NA KANARACH?

Pogoda

44,1 stopnia Celsjusza zanotowano 17 sierpnia w Tazacorte na Teneryfie i jest to najwyższe maksimum w całej Hiszpanii. Nie mniej piekielny upał panował na Gran Canarii – w Maspalomas z 43,2 stopni o godz. 13:20, Tasarte z 42,9 o godz. 14:50 i Puntagorda z 42,8 o godz. 14:10. Według zapowiedzi synoptyków ma to być ostatni dzień takich upałów. Od czwartku 19 sierpnia temperatury na Wyspach Kanaryjskich mają spaść poniżej 30 stopni.

Państwowa Agencja Meteorologiczna Aemet wydała pomarańczowe ostrzeżenie na wschodzie, południu, zachodzie i na szczytach Gran Canarii o temperatura na poziomie 37 stopni, co dotyczy głównie wnętrza i południowo-wschodniego wybrzeża. 

Na południu, wschodzie i zachodzie sąsiedniej Teneryfy, na zachód od La Palmy, Fuerteventury, La Gomery i El Hierro obowiązuje ostrzeżenie żółte dla maksymalnych temperatur między 34 a 36 stopni. W przypadku Fuerteventury upał ma być głównie na południu, w pozostałej części na zboczach skierowanych na południe i zachód w przypadku La Gomera i El Hierro. Lanzarote w środę ma być jedyną wyspą, na której dziś nie ma ostrzeżeń o upałach i pierwszą, która zakończy tę falę koszmarnych upałów. W czwartek na południowej Gran Canarii temperatura ma wynieść 29 stopni, od piątku 27 stopni Celsjusza w dzień. Ciepło nadal ma być w nocy z temperaturami powyżej 23 stopni.

Upał i silny wiatr sposowodował wydanie żółtego ostrzeżenia o zjawiskach przybrzeżnych , dla fal o wysokości 4 metrów, na wschodnim, południowym i zachodnim wybrzeżu Gran Canarii i Teneryfy (w tej ostatniej dotknie również północne wybrzeże), na zachód od La Palmy i La Gomera i El Hierro. 

Z kolei na La Gomerze – według alertu synoptyków – mają występować podmuchy wiatru powyżej 70 km/h, szczególnie wpływając na wschodnie i północno-zachodnie zbocza.

Foto: nakanarach.pl