KWITNIE TURYSTYKA WULKANICZNA NA LA PALMIE – NADAL JEST NIEBEZPIECZNIE

Wulkany

Wulkan Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie znów zaczął wyrzucać strumienie lawy, która według prognoz dzisiaj ma dotrzeć do oceanu, co jest uznawane za moment krytyczny. Urząd na La Palmie wystąpił z pilnym apelem do ciekawskich mieszkańców Wysp Kanaryjskich i turystów, aby trzymali się z daleka i unikali odwiedzania wyspy, aby zobaczyć wulkan. 

Lokalne władze przekonują, że w innych okolicznościach licznie przybywający turyści mogliby być bardzo pomocni do reaktywacji sektora turystycznego, a tym samym gospodarki wyspy. Jednak w tej chwili może to stanowić przeszkodę dla sił bezpieczeństwa i ratowniczych, które działają na La Palmie, aby zagwarantować bezpieczeństwo ludności wyspy.

Tym bardziej apel władz jest wciąż aktualny, gdyż według Instytutu Wulkanologicznego Involcan, gdy lawa zetknie się z morzem, nastąpi szok termiczny, w wyniku którego mogą powstać kolumny pary wodnej obciążone kwasem solnym (HCl) w wyniku znacznej zawartości chlorku (Cl-) w słonej wodzie.

Wdychanie lub kontakt z kwaśnymi gazami i cieczami może podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe oraz powodować trudności w oddychaniu, szczególnie u osób z istniejącymi wcześniej chorobami układu oddechowego – ostrzega mieszkańców Involcan.

Tymczasem ludzie ustawiają się w kolejce m.in. na promy i samoloty, aby zobaczyć wybuch wulkanu z bliska, który obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Wyspach Kanaryjskich. Podobnie jak tegoroczny śnieg na Teide na Teneryfie i w górach na Gran Canarii, przez co strażacy musieli ewakuować na początku tego roku prawie 150 samochodów, które nie mogły ruszyć na oblodzonej jezdni.

„Wzywamy do odpowiedzialności w tej sytuacji i aby w miarę możliwości tylko osoby, które przyjeżdżają na La Palmę, robiły to, ponieważ jest to absolutnie konieczne, abyśmy mogli przestać widzieć obrazy zatłoczonych portów, lotnisk, a przede wszystkim dróg na wyspa” – apelował rzecznik strażaków pracujących na wyspie.

Urząd na La Palmie zapowiedział szereg zmian i ograniczeń na drogach wyspy, aby zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo, płynność ruchu i ułatwić pracę służb ratowniczych. Oznacza to, że tylko mieszkańcy, pracownicy pełniący swoje obowiązki w strefach oraz pojazdy uprzywilejowane lub upoważnione mogą wjechać na teren autostrad LP-2 i LP-3 na odcinku między rondem Padrón a rondem Maderas la Rueda. Mieszkańcy i pracownicy, którzy wymagają dostępu, muszą przedstawić dowód zamieszkania lub oficjalne zezwolenie. Środki te już wprowadzono w życie i będą stosowane 24 godziny na dobę tak długo, jak będzie tego wymagać ewolucja erupcji wulkanu. Cumbre Vieja.

Fot. Twitter