WULKAN WCIĄŻ NIESPOKOJNY, UTRUDNIENIA LOTNICZE NA KANARACH

Aktualności Samoloty Wulkany

Popiół z wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie dotarł na sąsiednie wyspy. W weekend po ponad dobie zamknięcia ponownie otwarto lotnisko na La Palmie. Przez kilka godzin nie działały porty lotnicze na Teneryfie i La Gomerze. Instytut Wulkanologiczny Involcan poinformował, że nastąpił spadek ciśnienia w Cumbre Vieja, ale nie oznacza to, że erupcja zbliża się do końca.

Jak już informowaliśmy na portalu nakanarach.pl 25 września 2021 r. doszło do serii wybuchów wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie. Władze poinformowały, że gazy sięgnęły wysokości 4,5 tys. metrów powodując problemy w ruchu lotniczym. W ten weekend przez kilka godzin nie działały także dwa porty lotnicze na Teneryfie oraz na La Gomerze z powodu zawieszenia lotów przez kilku przewoźników – poinformowała firma „Aena” odpowiedzialna za obsługę wszystkich hiszpańskich lotnisk. Kanaryjskie lokalne linie Binter tymczasowo zawiesiły swoje loty na La Gomerę oraz lotniska Teneryfa Północ i Teneryfa Południe – podała Aena.

Tymczasem Kanaryjski Instutut Wulkanologiczny Involcan napisał na Twitterze, że „odkształcenie zarejestrowane przez sieć geodezyjną Wysp Kanaryjskich w ciągu ostatnich 24 godzin pokazuje proces deflacji, który wskazywałby na spadek ciśnienia w systemie magmowym Cumbre Vieja”. Jednak naukowcy informują jednocześnie, że „nie oznacza to, że erupcja zbliża się do końca” 

Według najnowszych danych lawa wyrzucona przez wulkan Cumbre Vieja na La Palmie obejmuje już ponad 212 hektarów i zniszczyła ponad pół tysiąca budynków, w większości domów – wynika z najnowszych danych Europejskiego Systemu Obserwacji Ziemi Copernicus. Władze obiecują pomoc materialną poszkodowanym, gdyż jak się okazuje ubezpieczenia nie obejmują szkód wyrządzonych przez wulkan.

Foto: Twitter/Involcan

Według danych Copernicusa erupcja spowodowała też zniszczenie ponad 16 kilometrów dróg na wyspie, dlatego niektóre są nieprzejezdne.

Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie utrzymuje aktywne co najmniej cztery centra emisji, a lawa płynie dwoma strumieniami, chociaż magma zmniejszyła swoją prędkość do 30 metrów na godzinę.

W ten weekend władze zdecydowały, że 160 ewakuowanych osób z miejscowości Tacande i Tajuya po dwóch dniach może wrócić do swoich domów. 

AKTUALIZACJA 28.09.2021:

Według najnowszych danych lawa zniszczyła ponad 700 budynków i 22 kilometry dróg. Obejmuje już powierzchnię 258 hektarów i znajduje się niespełna kilometr od oceanu.

Kanaryjskie linie lotnicze Binter zawiesiiły ponownie loty na La Palmę, wstępnie do 28 września do godzin popołudniowych w zależności od rozwoju sytuacji.

Foto: Twitter/Involcan