LAWA NA LA PALMIE DOTARŁA DO OCEANU

Aktualności Wulkany

Ponad tydzień później niż przewidywano, w nocy z 28 na 29 września 2021 roku lawa z erupcji wulkanu La Palma, dotarła do oceanu. Główny strumień gorącego, płynnego materiału z Cumbre Vieja wylądowała na plaży La Galería w Los Palacios , po zwiększeniu prędkości w ostatnich godzinach.

Lawa dotarła do wody po przekroczeniu nadmorskiej autostrady w gminie Tazacorte, powodując duży słup czarnego dymu.

W nocy wulkan w Cumbre Vieja na La Palmie wyrzucał w powietrze tysiące metrów sześciennych lawy i ton dwutlenku siarki, która spadł w dół ze 100-metrowego klifu na plażę Los Guirres i następnie do słonej wody.

W tym miejscu powstały trujące gazy w wyniku reakcji wody morskiej między temperaturą magmy 1100° Celsjusza a temperaturą wody 20°C. Dlatego mieszkańcy okolicznych miejscowości są zamykani w swoich domach, dopóki gazy nie zostaną przetestowane pod kątem ewentualnej ich szkodliwości dla zdrowia.

Dotychczas lawa z Cumbre Vieja na kanaryjskiej La Palmie zniszczyła w ciągu dziesięciu dni prawie 700 budynków – wynika z najnowszych danych europejskiego systemu satelitarnego Copernicus. Powierzchnia pokryta magmą wynosi ponad 267 hektarów oraz 23 kilometry dróg, z czego 21,5 km jest zniszczonych i nieprzejezdnych.

Foto: Twitter/Involcan