KARNAWAŁ NA TENERYFIE I GRAN CANARII (AKTUALIZACJA)

Imprezy Karnawał Obyczaje

Wiele gmin na Wyspach Kanaryjskich nie zorganizowało w tym roku przed Wielkanocą hucznych imprez karnawałowych z powodu pandemii koronawirusa. Wydarzenia przesunięto na czerwiec i lipiec 2022 r. Wraz z początkiem lipca odbywał się Karnawał w Las Palmas.

W pierwszym dniu lipca 2022 roku o godzinie 19 w stolicy Gran Canarii odbyła się barwna parada, która wyjechała z Plaza Manuel Becerra do Mesa y López. Dzień później z parku Santa Catalina ruszył groteskowy kondukt żałobny na północ wzdłuż Calle Albareda aż do Calle Tenerife w kierunku Paseo de Las Canteras. Na plaży spalenie sardynki odbyło się w La Puntilla.

Największy karnawał w Europie – i drugi co do wielkości po Brazylii – na świecie odbywał się w Santa Cruz de Tenerife w dniach 3-26 czerwca 2022 roku. Uroczystości są zarówno w teatrach, jak i na na terenach targowych oraz na ulicach, gdzie przejdą barwne kawalkady:

To jednak nie koniec czerwcowych imprez, które na przełomie lutego i marca 2022 roku zawieszono z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

Punktem kulminacyjnym na Gran Canarii była kawalkada, podczas której głównymi ulicami Playa Del Ingles i Maspalomas przejechało prawie 60 ciężarowych i kolorowych platform z tancerzami.

Parada karnawałowa Maspalomas 2022

Z kolei 19 czerwca 2022 roku odbył się tradycyjny, groteskowy kondukt żałobny i symboliczny pogrzeb sardynki, co oficjalnie zakończyło karnawał na tej wyspie.

Pogrzeb Sardynki w Playa del Ingles na Gran Canarii 2022

Podczas sesja plenarnej Rady Miejskiej San Bartolomé de Tirajana, która odbyła się na początku tego roku w Tunte, zatwierdzono obchody Międzynarodowego Karnawału Maspalomas 2022 w dniach 9 – 19 czerwca 2022.

AKTUALIZACJA 13.06.2022:

12 czerwca wybrano królową Karnawału Maspalomas 2022, którą została Gara Morales z fantazją „Łzy miłości”.

Przy okazji ograniczono dostęp publiczności bezpośrednio przed sceną. Wiele miejsc było pustych. Podobnie było na uliczkach w centrum handlowym Yumbo, gdzie odbywają się główne imprezy.

Królowa karnawału Maspalomas 2022
Wybory królowej Karnawału Maspalomas 2022

Tymczasem burmistrz gminy w Maspalomas proponuje, aby karnawał od tego roku świętować zawsze latem, a nie na przełomie lutego i marca, jak było dotychczas, zgodnie z wieloletnią tradycją. Wywołuje to jednak liczne kontrowersje między politykami i biznesmenami, którzy uważają, że karnawał powinien odbywać się tak, jak wcześniej. Oliwy do ognia w tej dyskusji dolewa też niska frekwencja podczas tej największej imprezy w gminie. Po tej dyskusji władze gminy zdecydowały, że kolejny karnawał odbędzie się wiosną 2023 roku.

Puste alejki w centrum handlowym Yumbo na Gran Canarii podczas letniego karnawału.

Podczas Maspalomas Pride 2022 w tym samym centrum handlowym bawiły się tłumy ludzi.

Tłumy ludzi podczas Maspalomas Pride 2022 w Yumbo na Gran Canarii

Letni karnawał w gminie Santa Lucía de Tirajana na Gran Canarii odbył się z kolei 4 czerwca 2022 r. w miejscowości Vecindario. Organizatorzy zapowiadali, że weźmie w niej udział ok. 25 platform ciężarowych wypełnionych tancerzami. Pojazdy mogły mieć długość do 19 metrów, wysokość 4,5 metra i szerokość do 3 metrów.

Kolorowa parada z platformami i grupami karnawałowymi objęła prawie całą Avenida de Canarias. Po kawalkadzie, która wyruszyła na Plaza de San Rafael odbyła się fiesta, animowana przez zespół Mekánica by Tamarindos, Armonía Show i DJ Line.  

Parada karnawałowa Vecindario 2022

Foto: Czytelnik, maspalomas.com. lpacarnaval.com