DUSZNO, PARNO I Z KALIMĄ

Pogoda

Wysokie temperatury ponownie zagościły na Wyspach Kanaryjskich. Noc z 21 na 22 sierpnia 2022 roku była wyjątkowo gorąca.

W San Sebastián de la Gomera regionalne maksimum wynosiło 33,9 stopnia Celsjusza o godz. 00:30, a następnie na Gran Canarii: na południu wyspy w San Bartolomé de Tirajana z 32,6 stopniami o godz. 01:10 oraz na północy z 32,4 stopnia w Agüimes o północy. W ciągu dnia temperatury dochodziły do ok. 35 stopni.

Wysokie temperatury utrzymywały się przez całą noc, zwłaszcza w środkowej części kraju i na szczytach, co powodowało, że zrobiło się duszno. Dla porównania w sierpniu 2021 roku termometry w nocy na Gran Canarii pokazały aż… 39 stopni. Do tego wówczas wiał wiatr z ciepłym, niemal parzącym powietrzem, o czym informowaliśmy na portalu nakanarach.pl

W ten poniedziałek na archipelagu jest pogoda z lekkim zachmurzeniem lub bezchmurną pogodą z pewnymi okresami średniego i wysokiego zachmurzenia we wczesnych godzinach, z tendencją do okresów niskich chmur na północy Lanzarote i wysp o większej ulgi pod koniec dnia. Zgodnie z prognozą Państwowej Agencji Meteorologicznej, ponownie następuje lekkie zamglenie z powodu Kalimy, czyli drobnego pyłu niesionego znad afrykańskiej Sahary.

Jest też kolejne ostrzeżenie na zachodzie i południowym wschodzie od Gran Canarii, z falami o wysokości do 7 metrów, a także na południowo-wschodnim wybrzeżu Teneryfy przy La Gomerze i El Hierro.

Z kolei wiatr będzie wiał z prędkością do 80 kilometrów na godzinę, na zachodnich i południowo-wschodnich zboczach Gran Canarii, a także na wschodnich i zachodnich zboczach La Gomery.

Według prognoz od 23 sierpnia br. temperatury na Wyspach Kanaryjskich mają spaść poniżej 30 stopni w cieniu, w ciągu dnia, z ciepłymi nocami ok. 22 stopni.