KALIMA I UTRUDNIENIA LOTNICZE

Pogoda

Wysokie temperatury dochodzące do 30 stopni Celsjusza zagościły na Wyspach Kanaryjskich. Wraz z nimi pojawiła się mgła spowodowana kalimą oraz utrudnienia w ruchu lotniczym.

12 marca 2023 roku kontrolerzy ruchu lotniczego na Lanzarote poinformowali o problemach z powodu ograniczonej widoczności z powodu kalimy, czyli pyłu znad afrykańskiej Sahary.

Z tego powodu kilka lotów skierowano na dwie sąsiednie wyspy. Połączenia z Madrytu, Barcelony i Sewilli zostały przekierowane na Gran Canarię. A samoloty lecące na Lanzarote wróciły na Gran Canarię i Teneryfę, po przelocie nad przestrzenią powietrzną w pobliżu Guacimeta.

Także wieczorem 13 marca lotnisko na Fuerteventurze zgłosiło problemy z powodu mgły, a niektóre loty zostały wstrzymane w nocy i jeden również odleciał dziś rano.

Rankiem 13 marca 2023 roku jest już widoczność i lotniska na Wyspach Kanaryjskich działają bez problemów.

Państwowa Agencja Meteorologiczna (Aemet) zapowiada na 13 marca 2013 roku lekkie zachmurzenie z okresami wysokich chmur, lekkie zamglenie, wzrost temperatury do maksimum 30 stopni na Gran Canarii i północno-wschodni wiatr, bardziej intensywny na południowo-wschodnich i północno-zachodnich zboczach.

W ciągu ostatnich godzin na najbardziej wysuniętych na wschód wyspach wystąpią okresy silnego wiatru, a na południowo-zachodnich wybrzeżach górzystych wysp będzie dominować bryza.

Foto: Archowum NaKanarach.pl