HISTORYCZNIE WYSOKIE TEMPERATURY W MARCU

Aktualności

Marzec 2023 roku kończy się rekordowymi temperaturami na Wyspach Kanaryjskich, które w tym okresie nie były spotykane tu od ponad 70 lat.

Rekord temperatury padł w miejscowości Tasarte na Gran Canarii z 37,8 stopniami Celsjusza, który pobił 30 marca 2023 roku rekord maksymalnej temperatury na Wyspach Kanaryjskich.

Generalna Dyrekcja ds. Bezpieczeństwa i Sytuacji Nadzwyczajnych rządu Wysp Kanaryjskich ogłosiła alert dotyczący maksymalnych temperatur na Gran Canarii od godziny 12:30 w dniu 30 marca 2023 roku, w związku z prognozą gorącego epizodu, który będzie odczuwalny zwłaszcza w południowej i zachodniej część wyspy, z temperaturami sięgającymi 37 stopni Celsjusza. Warto dodać, że są to temperatury w cieniu!

Zakres terytorialny objęty ostrzeżeniem dotyczącym maksymalnych temperatur obejmuje zbocza położone na wschód, południe i zachód od Gran Canarii; który dotyczy gmin Artenara, La Aldea de San Nicolás, Mogán, San Bartolomé de Tirajana, Santa Lucía de Tirajana, Agüimes, Ingenio, Valsequillo i Telde. Pozostała część Wspólnoty Autonomicznej Wysp Kanaryjskich nadal znajduje się w stanie przedalarmowym.

Państwowa Agencja Meteorologiczna uruchomiła również pomarańczowe ostrzeżenie przed upałami w szczytach i południowej części Gran Canarii, które rozpoczęło się o godzinie 10:00 i potrwa do godziny 21:00. Zostanie aktywowany ponownie w piątek, w ostatni dzień marca 2023 r, dla tego samego terytorium, w tym przypadku między 10:00 a 20:00, biorąc pod uwagę prognozę, że maksymalne temperatury ponownie wyniosą około 37 stopni Celsjusza, głównie na południu i zachodzie połowa.

30 marca 2023 roku o godzinie 13:00 termometr osiągnął 36,1 stopnia Celsjusza na stacji pogodowej Centrum Turystyki Wyspy Maspalomas, 35,9 w Agaete i 35,7 w Tasarte (La Aldea de San Nicolás).

Nowy rekord temperatury maksymalnej dla archipelagu, zarejestrowany na wysokości 318 metrów, przewyższa poprzedni o prawie dwa stopnie, który datowany był na 24 marca 1951 roku.

Fot. NaKanarach.pl