SOCJALIŚCI WYGRALI WYBORY NA KANARACH

Aktualności

Koalicja, która rządziła Wyspami Kanaryjskimi przez ostatnie cztery lata pod przewodnictwem partii socjalistycznej PSOE, nie powtórzy się w nowej kadencji, ponieważ dobre wyniki zyskały dwie inne partie: Partido Popular i Coalición Canaria.

Socjalistom w wyborach regionalnych, które odbyły się 28 maja 2023 roku udało się zdobyć głosy w tych wyborach jako wiodąca siła polityczna na Wyspach Kanaryjskich, zdobywając ponad 283 tys. głosów (32,3%) i największą liczbę radnych w samorządach (406) oraz 23 posłów (o 2 mniej niż w 2019 roku) w parlamencie regionalnym.

Natomiast Partido Popular na wyspach ma o pięciu posłów więcej niż w 2019 r. Pomimo dobrych wyników stracili jedyne prezydenta Cabildo, którym rządzili (La Palma), ponieważ erupcja wulkanu odbiła się na na decyzji opinii publicznej. W parlamencie regionalnym partia osiągnęła najlepsze wyniki od dwunastu lat, mając 15 posłów, częściowo dzięki reorganizacji przestrzeni prawicy po załamaniu Ciudadanos, która zniknęła z izby regionalnej. W 2019 roku zdobyli 62 115 głosów; teraz zaledwie 3259.

Pomimo tego wzrostu Partido Popular nie wyprzedziła Coalición Canaria (CC), jak przewidywały niektóre sondaże, i pozostała trzecią partią na wyspach pod względem liczby miejsc. Coalicion Canaria będzie mieć 19 posłów.

CC i PP nie mają wystarczającej liczby mandatów, aby wspólnie utworzyć rząd bez poparcia innych, ponieważ brakuje im dwóch mandatów do utworzenia nowego rządu. Wielu z zadowoleniem przyjęłoby to, ponieważ mają kilka wspólnych punktów, takich jak obniżenie podatków.

Wielką niespodzianką w dniu wyborów była nacjonalistyczna partia Vox, która w parlamentie Wysp Kanaryjskich będzie mieć 4 posłów (dwóch z Gran Canarii, jednym z Teneryfy i jednym z listy autonomicznej). Nueva Canarias – 4 posłów, centrolewicowa Agrupación Socialista Gomera, znana również jako ASG, ma 3 posłów, a Agrupación Herreña Independiente (AHI) jest hiszpańską wyspiarską partią polityczną z El Hierro i ma jednego posła w parlamencie reginalnym.

Mogłoby to doprowadzić do zawarcia przez VOX paktu PP-CC, choć nacjonaliści wielokrotnie powtarzali, że nie zgodzą się na taką formację ze względu na zbyt duże rozbieżności w polityce.

Zgodnie ze Statem Autonomii Wysp Kanaryjskich, 27 czerwca 70 wybranych deputowanych musi wybrać przewodniczącego parlamentu regionalnego. Do tego czasu partie aspirujące do rządzenia będą musiały już zawrzeć pakt koalicyjny.

Osoba zgłaszająca się jako kandydat do Rządu będzie musiała uzyskać bezwzględną większość w pierwszym głosowaniu, które odbywa się w Izbie, w przeciwnym razie drugie głosowanie odbędzie się 48 godzin później.

W takim przypadku może on zostać wybrany zwykłą większością głosów. Jeśli po dwóch miesiącach od pierwszego głosowania żaden z proponowanych kandydatów nie uzyska wotum zaufania parlamentu, zostanie on rozwiązany i odbędą się nowe wybory.

Udział w wyborach w tym roku wzrósł na Wyspach Kanaryjskich o prawie cztery punkty, choć należy zauważyć, że prawie 50% Kanaryjczyków zdecydowało się nie głosować.

Tymczasem po wyborach regionalnych na szczeblu krajowym nie będziemy musieli czekać do końca roku na wybory ogólnokrajowe przedterminowe wybory parlamentarne w Hiszpanii zaplanowano na 23 lipca. Pedro Sánchez ogłosił swoją deyzję po katastrofalnym wyniku PSOE w wyborach regionalnych i samorządowych, które odbyły się 28 maja 2023 roku.

Fot. Facebook/PSOE Canarias, Archiwum – Facebook/Parlamento de Canarias